کد خبر 376859

سرقت اینترنتی ۲نوجوان از ۱۰۰۰شهروند

رییس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به شناسایی باند مجرمان سایبری گفت: این مجرمان مشخصات حساب بیش از هزار نفر هموطنان سرتاسر کشور را از طریق طراحی سایت و درگاه جعلی بانکی، کپی و برداشت وجه کرده بودند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سرهنگ مهدی قاسمی در تشریح این پرونده از دستگیری افرادی که از حساب بیش از هزار نفر از شهروندان را فیشینگ کرده بود، خبر داد و گفت: این افراد با طراحی درگاه‌های بانکی جعلی و انجام تبلیغات فریبنده فروش کالاها و اجناس به قیمت‌های پایین‌تر از عُرف بازار، کاربران را به این درگاه‌های بانکی، هدایت و مشخصات حساب آنها اعم از رمز دوم، cvv۲ و تمام اعداد و ارقامی که جهت سوء استفاده اینترنتی از این حساب‌ها نیاز داشتند، کپی و در ادامه موجودی این حسابها را به‌سرقت می‌بردند و عملاً هرگونه اقدام در خصوص حساب‌های کپی شده توسط متهمین محتمل بوده است.
این مقام انتظامی ادامه داد: در تعدادی از حساب‌هایی که اطلاعات آنها توسط متهمین دستگیر شده کپی شده است، بالغ بر ده‌ها میلیون تومان موجودی وجود دارد و بعضاً صاحبان حساب‌ها، برای یک خرید ده هزار تومانی اینترنتی از این کارتها استفاده کرده و در حالی‌که بارها توصیه‌ شده برای خریدهای اینترنتی، از کارت حساب با کمترین موجودی مورد نیاز استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از حسابها توسط متهمین به شکل اینترنتی، مبالغی برداشت شده ولی صاحبان حسابها، جهت طرح شکواییه به مراجع قضایی یا پلیس، مراجعه‌ نکرده اند افزود: این افراد حتی رمز دوم حساب خود را تغییر نداده‌اند و به احتمال زیاد، قابلیت اطلاع رسانی پیامکی حساب‌ها توسط آنها فعال نشده و در صورت فعال‌ کردن، با اولین برداشت از حسابشان، متوجه می شدند و رمز دوم را تغییر و در ادامه جهت طرح شکایت اقدام می کردند.
سرهنگ قاسمی اظهار کرد: صاحبان بعضی از حسابهای کپی شده توسط متهمین دستگیر شده، افراد کم سن و سال بوده و این امر نشانگر این است که خانواده نظارت کافی بر فعالیت‌های اقتصادی اینترنتی فرزندان خود ندارند و توجه به این امر بسیار مهم هست.
وی تصریح کرد: هر دو متهمین دستگیر شده، ۱۶ ساله هستند و اقدامات مجرمانه خود را در منزل و به‌ دور از چشم والدین خود انجام می داده اند در حالی که هیچکدام سابقه کیفری قبلی نداشته اند.
رییس پلیس فتا بوشهر به والدین هشدار داد: ممکن است فرزندان آنها هم در صورت عدم توجه و نظارت، در دام مجرمین سایبری گرفتار شوند و باید در این خصوص نیز به صورت مرتب همانگونه که در بیرون از منزل، به رفتار و تردد آنها با حساسیت توجه می‌کنیم، در هنگام حضور در منزل و استفاده از اینترنت نیز با حفظ کرامتشان، مراقبت نماییم.
این مقام انتظامی با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به کاربران توصیه کرد از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با پلیس فتا در میان بگذارند.

فیشینگ به تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و... از طریق جعل یک وب‌سایت، آدرس ایمیل و... گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر