کد خبر 324724

دام آیفونی برای کلاهبرداری چند میلیارد تومانی

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مدیرعامل شرکتی خبر داد که با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی و تبلیغات گسترده در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری چند میلیارد تومانی از صدها متقاضی خرید گوشی تلفن همراه کرده بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، در پی طرح شکایت ده‌ها مالباخته از شرکت ایده پردازان آریابدسروش و ارجاع پرونده از شعبه دهم بازپرسی دادسرای ویژه کارکنان دولت، پرونده جهت رسیدگی ویژه در اختیار معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.  

در تحقیقات از مالباختگان مشخص شد شرکت ایده پردازان آریابد سروش با ایجاد فروشگاه اینترنتی تحت عنوان «پالادین مارکت» و انجام تبلیغات گسترده در فضای مجازی مدعی فروش گوشی تلفن همراه آیفون مدل X256 به قیمت هر دستگاه 7 میلیون تومان و با اختلاف قیمت حداقل 8 میلیون تومانی پایین‌تر از قیمت گوشی در سطح بازار شده است.

مالباختگان در اظهاراتی مشابه به کارآگاهان پلیس آگاهی عنوان کردند که در زمان مراجعه به دفتر شرکت، زمانی که علت اختلاف قیمت موجود مابین قیمت ارائه شده توسط این شرکت با قیمت بازار را پیگیری کردند، مدیر شرکت، اختصاص ارز دولتی برای واردات گوشی‌های تلفن همراه را علت ارزان بودن قیمت شرکت در مقایسه با بازار عنوان کرده بود.

همچنین مالباختگان در اظهارات خود توضیح دادند که شرکت در زمان صدور فاکتور خرید به آنها متعهد گردیده تا ظرف 14 روز کاری نسبت به تحویل گوشی‌های تلفن همراه اقدام نماید اما پس از گذشت این مدت هیچگونه اقدامی در این خصوص از سوی شرکت مذکور صورت نگرفته است.  

با توجه به شواهد، قرائن و دلایل به دست آمده مبنی بر اقدام به کلاهبرداری از مالباختگان و طی هماهنگی با بازپرس پرونده، مدیر شرکت ایده‌پردازان آریابد سروش به هویت سروش متولد 1370 دستگیر و در اختیار معاون مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و همزمان با شناسایی حساب‌های بانکی متعلق به متهم مبلغ 6 میلیارد تومان موجود در حساب های این شخص توقیف شد.

در ادامه تحقیقات مشخص شد که این مبلغ تنها قسمتی از پول‌های واریز شده از سوی صدها متقاضی خرید گوشی‌های تلفن همراه است که در کمتر از 24 ساعت با توجه به مهلت 24 ساعته درج شده در فروشگاه اینترنتیپالادین مارکت به حساب مدیر شرکت واریز شده و شکات پرونده پس از گذشت 14 روز، در زمان مراجعه به دفتر شرکت متوجه تخلیه کامل شرکت شدند.  

یکی از شکات در اظهاراتش به کارآگاهان گفت  برای خرید سه دستگاه گوشی ایکس 256 از سایت پالادین مارکت ایده پردازان آریابد سروش ثبت نام کردم اما تاکنون موفق به دریافت گوشی‌های خریداری شده نشدم؛ زمانی که به دفتر شرکت مراجعه کردم، متوجه شدم که دفتر شرکت خالی است و هیچ کس پاسخگوی بنده و سایر مراجعه کنندگان به شرکت نیست.  

سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در توضیح فعالیت اولیه این شرکت عنوان داشت: در ادامه تحقیقات پلیسی،کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ اطلاع پیدا کردند که مدیر شرکت ایده پردازان آریابدسروش جهت اعتمادسازی در مراحل اولیه اقدام به تحویل حدودا 100 دستگاه گوشی تلفن همراه به متقاضیان کرده و به این شیوه و شگرد زمینه کلاهبرداری از صدها مالباخته دیگر را فراهم کرده است.  

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره با شناسایی تعداد زیادی از شکات و مالباختگان از سایر شهرهای کشور عنوان داشت: با توجه به تبلیغات فریبنده شرکت ایده پردازان آریابد سروش در فضای مجازی، ده‌ها تن از مالباختگان از اقصی نقاط کشور جهت خرید گوشی تلفن همراه به تهران مراجعه و نسبت به واریز پول به حساب مدیر شرکت مذکور اقدام نمودند که با انجام تحقیقات و بررسی تراکنش‌های مالی متعلق به حساب‌های بانکی متهم، ده‌ها تن از این افراد شناسایی و به معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی دعوت شدند.  

سردار لطفی گفت: تاکنون بیش از 400 مالباخته شناسایی و مراحل قانونی جهت طرح و ثبت شکایات آنها انجام شده است؛ اما با توجه به اسناد و مدارک و همچنین قرائن بدست آمده پیش‌بینی می‌شود که تعداد شکات پرونده به بیش از 1000 نفر افزایش پیدا کند.

وی ازهمه شهروندان و هموطنان که از طریق فروشگاه اینترنتی پالادین مارکت  یا مراجعه مستقیم به دفتر شرکت ایده پردازان آریابد سروش نسبت به واریز پول جهت دریافت گوشی های تلفن همراه اقدام کرده و به این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گفتند دعوت کرد تا از ابتدای هفته آینده دهم دی ماه 97 با در دست داشتن مدارک خرید بویژه فاکتور خرید صادر شده به نام افراد و همراه مدارک شناسایی معتبر به معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر