کد خبر 454252

ظریف وارد مسکو شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حالی که حامل پیام حسن روحانی برای ولادیمیر پوتین است، وارد مسکو شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور رایزنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود وارد مسکو شد.

او در این سفر که سی‌امین سفرش در طول دوران تصدی این سمت است، حامل پیام حسن روحانی برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است.

در همین خصوص کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو عنوان کرد: روسیه به عنوان حامی برجام اخیرا با قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخالفت کرده است. ایران و روسیه علیه تحریم‌های ضد بشری و یکجانبه آمریکا همبستگی کامل دارند. در پرتو اراده رهبران و مقامات عالی دو کشور، مناسبات دوجانبه در راستای تامین منافع مشترک و کمک به تامین امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی از روندی رو به رشد برخوردار است.

«ضمیر کابلوف» مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه نیز درباره سفر ظریف گفت که موضوع اصلی نشست ظریف و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، وضعیت برجام خواهد بود.اول از همه، موضوع اصلی (نشست لاوروف و ظریف) برجام خواهد بود و روابط دوجانبه و سوریه نیز از دیگر موضوعاتی است که مورد گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

 سخنگوی وزارت خارجه روسیه دیروز (دوشنبه) از سفر ظریف به مسکو خبر داده بود.

گفتنی است، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ظریف را در این سفر همراهی می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۹ تیر ماه نیز در رأس هیأتی به بغداد و از آنجا به اربیل سفر کرد.

سفر ظریف به روسیه دومین سفر او در سال جاری و در دوران شیوع کرونا به این کشور است. وی ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹ در سفری یک روزه و پس از سفر به ترکیه وارد مسکو شد و با همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کرد. در پایان این سفر ظریف و لاوروف اعلامیه‌ مشترک ایران و روسیه درباره احترام به حقوق بین‌الملل را امضا کردند. دو کشور بر تعهد کامل خود به اصول حقوق بین‌الملل و مقابله با رویکردهای غیرقانونی یکجانبه در حل و فصل بحران‌های جهانی تأکید کردند

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری