کد خبر 453312

خبرگزاری شین‌هوا:

سرمایه گذاری خارجی در چین کاهش یافت

برای دومین دوره متوالی، سرمایه گذاری خارجی در چین کاهشی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در شش ماه نخست امسال به ۴۷۲.۱۸ میلیارد یوان ( ۶۷.۴۲ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱.۳ درصد کاهش نشان می دهد.

با این حال پس از کاهش سرعت شیوع کرونا و بازگشایی کسب و کارها، میزان کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین در ماه ژوین به ۱۱۷ میلیارد یوان رسیده که این رقم در مقایسه به مدت مشابه سال قبل ۷.۱ درصد بیشتر شده است.

هر چند که کووید-۱۹ در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از ۴۶۰۰ کشته و ۱۰۰ هزار مبتلا، کماکان یکی از اصلی‌ترین کانون های درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.

در بین بخش های مختلف، بیشترین رشد سرمایه‌گذاری مربوط به خدمات فنی با ۶۷.۹ درصد، تجارت الکترونیک با ۴۲.۳ درصد و صنایع های تک با ۲.۱ درصد بوده است. کشورهای عضو اتحادیه  آ. سه. آن طی این مدت سرمایه گذاری های خود در چین را ۱۰.۱درصد افزایش داده اند؛ در حالی که اتحادیه اروپا ۲۷.۶ درصد کمتر در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.  

متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۲ میلیارد دلار بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری ۱۳۴.۹۶ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸ و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری ۱.۸۳ میلیارد دلاری سال ۲۰۰۰ بوده است.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    غلط کرده چین اگه اعلام کرده۴۶۰۰نفر کشته داشته!