کد خبر 449805

کارگروه تدارکات قطعنامه ۲۲۳۱بر حفظ و اهمیت برجام تاکید کردند

نماینده دائم بلژیک در سازمان ملل متحد به عنوان تسهیلگر قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل گزارشی ارائه داد که به موجب آن کارگروه تدارکات این قطعنامه به اتفاق آرا بر حفظ و اهمیت برجام تاکید کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، "مارک پستین دی بایسور" روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع منع اشاعه تسلیحات اتمی به منظور بررسی گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای قطعنامه 2231 برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی که کشورش در این دوره از شورا، عهده‌دار تسهیلگری اجرای قطعنامه 2231 را دارد، گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه داد که متن آن به شرح ذیل است:

«گزارش کمیسیون مشترک به شورای امنیت در مورد شرایط  تصمیمات کارگروه تدارکات و مسائل اجرایی.

۱.  این نهمین گزارش کمیسیون مشترک ایجاد شده توسط برنامه جامع اقدام مشترک به شورای امنیت در مورد تصمیمات کارگروه تدارکات( PWG) و هرگونه مسائل اجرایی است. این گزارش نظر کلی فعالیت کارگروه تدارکات را از پنجم دسامبر  ۲۰۱۹ (۱۴ آذر ۹۸) تا پنجم ژوئن۲۰۲۰ (۱۶ خرداد ۹۹) ارائه می‌کند.

۲. کارگروه تدارکات شامل کشورهایی است که در برنامه جامع اقدام مشترک مشارکت دارند و یک نماینده تعیین شده از سوی نمایندگی ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست‌های امنیتی به عنوان هماهنگ‌کننده فعالیت می‌کند. اسناد مرتبط با فعالیت این کارگروه به صورت علنی در دسترس است که از طریق وب سایت شورای امنیت مربوط به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نیز قابل دسترس است.

۳. از نهم مه ۲۰۱۸ ( ۱۹ اردیبهشت ۹۷) فعالیت کارگروه تدارکات بدون مشارکت آمریکا و تحت اصول و فرآیندهای تعیین شده در برجام ادامه داشته است. اعضای باقی‌مانده برجام نسبت به اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام متاسف هستند. اعضای باقی‌مانده برجام به حمایت و همگرایی کانال تدارکات متعهد هستند و به طور کامل از ادامه فعالیت این کانال به عنوان ابزاری برای شفاف‌سازی و اعتمادسازی حمایت می‌کنند. اعضای این گروه از کشورهای غیرعضو می‌خواهند از انجام هرگونه اقدام که مانع از تداوم اجرای تعهدات اعضا شود، جلوگیری کنند.

۴. اعضای گروه‌ کاری تدارکات از تمامی ابزارهای مهیا در تضمین  شرایط لازم برای ثبات فعالیت کانال تدارکات استفاده خواهند کرد که همچنان یکی از ابزارهای اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ است. اجرای کامل  و موثر این برنامه توسط همه طرفها در نشست وزاری چین،فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ در نیویورک مورد تاکید قرار گرفت. در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ (۷ اسفند ۹۸) تمامی اعضا در کمیسیون مشترک بر اهمیت حفظ این برنامه بار دیگر تاکید کردند.

۵. از ژانویه ۲۰۱۹، تدابیر عملی برای تضمین فعالیت باثبات کانال تدارکات مطرح و توسط کارگروه تدارکات مورد بحث قرار گرفت.

۶. اعضای کارگروه تدارکات همچنین به تعامل با کشورهای عضو برای افزایش آگاهی نسبت به روند کانال تدارکات و تشریح نقش اهداف این کارگروه با دیدگاه تضمین عملکرد عملیاتی موثر این کانال ادامه داده‌اند. تدابیر عملی بیشتر برای افزایش در معرض دید بودن کانال تدارکات مورد بحث قرار گرفت.

۷. طی مقطع زمانی ارائه گزارش، کارگروه تدارکات سه نشست برگزار کرد. به دلیل محدودیت های محلی ایجاد شده به دنبال شیوع کرونا، چندین نشست به طور موقت با اجماع نظر این کارگروه به تعویق افتاد. مادامی که شرایط اجازه دهد، این نشست‌ها در کنار حفاظت از سلامت اعضا از سر گرفته می‌شود. نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان ناظر در یکی از این نشست‌ها شرکت کردند. کارگروه تدارکات چهار پیشنهاد از سوی یکی از اعضا را مورد بازبینی قرار داد: سه پیشنهاد برای تایید توصیه شد و یکی از پیشنهادها تحت بررسی قرار دارد.

۸. اعضای کارگروه تدارکات همچنان نسبت به بازبینی پیشنهادات به صورت منصفانه و مستقل همسو با فرآیندها و تمهیدات تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک متعهد هستند.»

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا وآلمان درتیرماه ۱۳۹۴با قطعنامه اجماعی شورای امنیت سازمان ملل به شماره ۲۲۳۱ به امضا رسید و موجب شد تا تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران لغو یا تعلیق شوند و ۶ قطعنامه پیشین شورای امنیت که از جهات مختلف، ایران را در تنگنای سخت تحریم قرار داده بود هم برداشته شدند.

به موجب سازوکار تعریف شده در این قطعنامه، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف شد هر ۶ ماه گزارشی از نحوه اجرای این قطعنامه به شورای امنیت ارائه دهد و بر این اساس، امروز قرار است این گزارش به طور رسمی در شورا قرائت شود و سایر اعضا نیز درباره آن تبادل نظر کنند.

در گزارش‌های پیشین تا بعد از آنکه آمریکا به طور رسمی به مشارکت خود در برجام خاتمه داد، دبیرکل به استناد به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره اجرای تعهدات ایران را تایید کرده و گزارش‌هایی با لحن مثبت ارائه می داده است. هرچند که تمرکز اصلی خود را متوجه پیوست "ب" این قطعنامه به ویژه ممنوعیت‌های تسلیحاتی و مسافرتی ایران کرده بود.

قرار است در نشست امروز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم به صورت مجازی مشارکت داشته باشد.

وزیر امورخارجه ایران دیشب در توئیتی ضمن اعلام سخنرانی خود در جلسه امروز شورای امنیت نوشت: آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه دیگران را نیز به نقض آن وادار می کند.

مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز درباره فضای کلی نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: فضای کلی جامعه بین‌المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آن را پایان مشارکت در این برنامه خواند، ادامه داد: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت علیه قطعنامه‌ای که خود بانی آن بوده است، اقدام کند.

واشنگتن ماه‌هاست که برای جلوگیری از پایان ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی است و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت های منطقه پیگیری کرده است. اعضای باقی‌مانده برجام به ویژه روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل قطعنامه ۲۲۳۱ است، مخالفت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر