کد خبر 444975

تلاش جدید آمریکا برای جلوگیری از مبادله نفتی بین ایران و ونزوئلا

دولت آمریکا در تلاش است به منظور جلوگیری از مبادله نفتی میان ایران و ونزوئلا نفتکش‌های جدیدی را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به منظور جلوگیری از مبادله نفتی میان ایران و ونزوئلا در حال آماده کردن تحریم‌های جدید علیه ده‌ها نفتکش است. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز چهارشنبه گزارش داده دولت آمریکا علاوه بر این شرکت‌های مرتبط با این نفتکش‌ها را تحت فشار قرار داده است. 

این گزارش حاکی است «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا» در حال آماده کردن تحریم‌هایی جدید علیه حداکثر ۵۰ نفتکش به دلیل همکاری با دولت «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا است. 

مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته چهار شرکت و کشتی‌های آنها را به دلیل نقش‌آفرینی در تجارت نفت با ونزوئلا تحت تحریم قرار داد. 

ماه گذشته وزارت خارجه آمریکا دو نفتکش متعلق به یونان را که به ادعای مقام‌های آمریکایی در حال حرکت به سمت ونزوئلا برای تحویل سوخت ایران بود به تحریم تهدید کرد. 

در هفته‌های گذشته پنج نفتکش متعلق به جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و ونزوئلا محموله حامل سوخت خودش را تحویل ونزوئلا داد. 

«برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت: «ما پرچم تقریباً ۱۵۰ نفتکش متعلق به ایران را شناسایی کرده‌ایم.» اشاره هوک به شماره‌های ثبت مورد نیاز برای تردد کشتی‌ها در آب‌های بین المللی است. 

وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده دولت آمریکا کشتی‌های ونزوئلا را هم تحت فشار مشابهی قرار داده است. به همین دلیل هر دو کشور برای رو پا نگاه داشتن صنایع نفتی خودشان تلاش کرده‌اند به بخش خصوصی روی بیاورند. 

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند آمریکا با تهدید صنعت دریانوری به اعمال تحریم‌ در حال برداشتن گام‌هایی جدید جهت جلوگیری از روابط میان ایران و ونزوئلا است. 

یکی از این منابع گفته شرکت بریتانیایی «لویدز» لندن که در زمینه خدمات مالی فعالیت می‌کند در حال تحقیق درباره همکاری ادعایی دو شرکت کشتی‌رانی با ونزوئلا است. 

این منبع گفته شرکت لویدز در حال بررسی ارتباط احتمالی دو شرکت از جمله شرکت «مدیریت نفتکش دیناکام» با کشتی‌هایی است که هفته گذشته توسط آمریکا تحریم شده‌اند. 

لویدز و دیناکام هیچ‌یک به درخواست وال‌استریت‌ژورنال برای مصاحبه پاسخ نداده‌اند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر