کد خبر 442289

نرخ بهره کانادا هم منفی می شود؟

بانک مرکزی کانادا بر پایبندی به اتخاذ سیاست های محرک در زمان بحران کرونا تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بانک مرکزی کانادا اعلام کرد نرخ تورم کماکان در سطح دو درصد هدف گذاری شده است و این بانک آماده اتخاذ سیاست های محرک بیشتر در صورت لزوم است. به دنبال شیوع کرونا و ریزش بازارهای مالی، بانک مرکزی کانادا برای ثبات بخشی بیشتر به بازارها در سطح کلان اقدام به کاهش نرخ بهره به سطح ۰.۲۵ درصد و خرید اوراق قرضه شرکت های دولتی و خصوصی کرده است.

در نتیجه بحران کرونا و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، نرخ تورم کانادا در ماه آوریل برای نخستین بار در ۱۱ سال اخیر منفی شد.

استفان پولوز، رئیس بانک مرکزی کانادا با اشاره به ضرورت بازگشت نرخ تورم به محدوده هدفگذاری شده گفت: تحقق این مساله برای ثبات بخشی به اقتصاد و بازگشت سطح تولید و اشتغال به پتانسیل واقعی خود ضروری است. اگر لازم باشد اقدامات محرک بیشتری انجام دهیم، ابزارهای در اختیار ما برای تحقق این هدف آماده خواهند بود.

در حال حاضر نرخ بهره در سوئیس، ژاپن و منطقه یورو با هدف تقویت رشد اقتصادی و بازگشت تورم به محدوده بالاتراز نیم درصد به سطح منفی رسیده است. به گفته برخی از کارشناسان این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا نیز تصمیم مشابهی بگیرد.

دفتر پارلمانی بودجه کانادا پیش بینی کرده است در سناریو بدبینانه، اقتصاد کانادا امسال ۱۲ درصد کوچک شود که بدترین وضعیت مربوط به سه ماهه دوم سال با رشد منفی ۲۰ درصدی خواهد بود. حتی در سناریو خوش بینانه نیز اقتصاد این کشور حدود پنج درصد کوچک خواهد شد که در هر دو صورت، بدترین عملکرد آن از زمان ثبت گزارش ها در سال ۱۹۶۱تاکنون بوده است.

متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۲ درصد رسید که این نرخ تورم ۱.۳ درصد کمتر از تورم ثبت شده در بازه  مشابه منتهی به سال قبل و دومین تورم ثبت شده منفی  متوالی ماهانه در این کشور  بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری