کد خبر 439787

پیامدهای کرونا بر مهاجران

سازمان جهانی مهاجرت در گزارش سال ۲۰۲۰ خود، تعداد مهاجران بین‌المللی در جهان را ۲۷۲میلیون نفر برآورد کرده است. مهاجران اقتصادی بزرگ‌ترین دسته از مهاجران را در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ بیش از ۲۰۰میلیون نفر از کسانی که به مهاجرت بین‌المللی مبادرت کرده‌اند، از کسانی بوده‌اند که با انگیزه درآمد بیشتر به کشوری دیگر رفته‌اند. وجوهات ارسالی مهاجران (رمیتنس) به کشورهای مبدا از جمله مبادلات به سرعت در حال رشد جهان بود.

میزان این وجوهات از ۵۸۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۶۸۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده بود. طبق برآوردهای سازمان مکنزی، مهاجران ۳درصد جمعیت دنیا را به خود اختصاص داده‌اند. اما سهمشان از تولید ناخالص جهان ۹ درصد است. این به این معناست که مهاجران در مجموع از نظر اقتصادی، هم برای کشورهای مبدا و هم مقصد به‌شدت بهره‌ورند. اما کرونا بر شرایط اقتصادی مهاجران تاثیراتی بسیار بزرگ گذاشته است. بسته شدن مرز کشورها و تعطیلی اقتصاد جهانی جریانات مهاجرتی در جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در این پرونده به اثرات کرونا بر مهاجران اقتصادی و مهاجران تحصیلی پرداخته می‌شود. درمورد مهاجران حاضر در ایران هم ناکارآمدی‌های حکمرانی اقتصادی در این روزها بیشتر خود را عیان ساخته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر