کد خبر 439461

انتشار دو گزارش هشداردهنده درباره اقتصاد آمریکا

وزارت بازرگانی آمریکا و فدرال رزرو روز جمعه با انتشار دو گزارش از کاهش بی‌سابقه تولیدات صنعتی و خرده‌فروشی در این کشور خبر دادند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فدرال رزرو (بانک مرکزی) آمریکا اعلام کرد که تولید صنعتی در این کشور به دلیل شیوع کرونا، در ماه گذشته میلادی (آوریل) ۱۳.۷ درصد کاهش یافت که این رقم بزرگ‌ترین کاهش در این حوزه اقتصادی به شمار می‌آید.
در همین حال، وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه در گزارش دیگری اعلام کرد میزان خرده‌فروشی در این کشور در ماه آوریل روند کاهشی را ادامه داد.
خرده‌فروشی در ماه آوریل ۱۶.۴ درصد کاهش یافت اما خرده‌فروشی‌های آنلاین تنها بخشی بودند که از افزایش فروش خبر دادند.  
این آمار نشان می‌دهد که آمریکا با شدیدترین انقباض اقتصادی سه ماهه دوم از زمان «رکود بزرگ» (۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳) تاکنون روبرو است.  
برخی ایالت‌ها در حال کاهش محدودیت‌های مقابله با کرونا هستند و این مساله امیدها برای بهبود نسبی اوضاع اقتصادی را افزایش داده است.
اما اقتصاددانان هشدار می‌دهند که بهبود سریع اقتصادی غیرمحتمل است. از سوی دیگر، این نگرانی وجود دارد که شیوع موج دوم کرونا باعث شود تا مشتریان از حضور در فروشگاه‌ها خودداری کنند و بخشی از خرده‌فروش‌ها با مشکل مواجه شوند.
کرونا چرخه تولید را مختل و تقاضا در بازار را به شدت کاهش داده است، به همین دلیل کاهش رشد اقتصادی در آمریکا چنان سرعتی گرفته است که از زمان رکود بزرگ در این کشور بی‌سابقه است. این وضعیت، به بیکاری میلیون‌ها آمریکایی منجر شده است.
بانک مرکزی آمریکا در جدیدترین نظرسنجی خود اعلام کرده است که فقرا سهم بیشتری از آمار نرخ بیکاران کرونایی را به خود اختصاص می‌دهند.
با شیوع ویروس کرونا و تمهیدات مقابله با این بیماری کشنده مانند قرنطینه و ماندن در خانه، روز به روز به آمار بیکاران آمریکا افزوده شده و در این میان این فقرا هستند که باید بیشترین زیان را متحتمل شده‌اند.
فدرال رزرو اعلام کرده است شرایط اشتغال به حدی نامناسب است که از هر سه نفر از ۱۰ بزرگسال آمریکایی می‌گویند که در صورت از دست دادن شغل نمی‌توانند هزینه‌های سه ماهه را با پس‌انداز یا وام تأمین کنند و این نشان می‌دهد که آنها برای چالش‌های مالی فعلی آماده نبودند.
براساس داده‌های فدرال رزرو، یک نفر از هر پنج نفر شهروند آمریکایی که در ماه فوریه دارای شغل بوده در حال از دست دادن شغل خود در ماه های آتی است و سهم فقرا نیز در این میان از دیگران بیشتر است.
در پی دستور دولت ترامپ برای در خانه ماندن و جلوگیری از شیوع کرونا، اقتصاد آمریکا با ضربه شدیدی مواجه شده است و نرخ بیکاری در این کشور در ماه اوریل به ۱۴.۷ درصد رسید.
براساس داده‌های وزارت کار آمریکا، به علت تعطیلی مشاغل تنها در هفته گذشته بیش از ۳ میلیون نفر در آمریکا متقاضی دریافت بیمه بیکاری شدند و از اوایل ماه مارس تا کنون ۳۶ میلیون نفر به علت کرونا در آمریکا بیکار شده‌اند.
در آمریکا با افزایش شیوع کرونا، تا کنون بیش از یک میلیون و ۴۵۸ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و حدود ۸۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر