{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 436757

در دیدار وزیر بهداشت پاکستان با همتای ایرانی عنوان شد؛

مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت، از درخواست وزیر بهداشت پاکستان برای استفاده از تجربیات ایران در مقابله با کرونا، خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محسن اسدی لاری، گفت: پیرو مذاکرات تلفنی نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهوری اسلامی ایران، بلافاصله عمران خان نخست وزیر پاکستان به وزیر بهداشت این کشور اعلام کرده بود که با وزیر بهداشت کشورمان تماس گرفته و از تجربیات موفق ایران در زمینه‌های مختلف استفاده کنند.

وی اظهار داشت: روز گذشته، وزیر بهداشت کشورمان با دکتر «ظفر میرزا» همتای پاکستانی خود نشست مجازی به صورت ویدئو کنفرانس داشت و مسائلی از جمله اجرای بسیج ملی مقابله با کرونا، طرح‌های فاصله گذاری اجتماعی هوشمند در ایران و همچنین بازگشایی مشاغل و اصناف تشریح شد.
وی افزود: وزیر بهداشت کشورمان در این نشست در خصوص توانمندی‌های ایران در خصوص تولیدات مورد نیاز برای مقابله با کرونا، سخنانی را مطرح و برای اشتراک تجربیات ایران با پاکستان، اعلام آمادگی کرد. همچنین مقرر شد مستندات مرتبط با اقدامات ایران در زمینه مبارزه با کرونا با پاکستان به اشتراک گذاشته شود و پس از رفع نیازهای داخلی و ذخیره مناسب کیت آزمایشگاهی و لوازم حفاظت فردی در کشور، به دیگر کشورها از جمله پاکستان صادر کنیم.
بر اساس همین گزارش، محمد آسایی مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی نیز گفت: کشور پاکستان با بیش از ۲۱۰ میلیون نفر جمعیت، به دنبال استفاده از تجارب ایران در زمینه مبارزه با کرونا و رفع نیازهای تجهیزاتی در این حوزه است و بین رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان، هماهنگی‌هایی انجام شده و در این زمینه امروز وزرای بهداشت دو کشور با یکدیگر گفتگو کردند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر روزانه ۱۰ هزار تست تشخیصی کرونا در پاکستان انجام می‌شود و این کشور می‌خواهد این ظرفیت را به ۲۰ هزار تست تشخیصی در روز برساند و با توجه به شناختی که از پاکستان دارم و در این کشور حضور داشته ام، تعداد موارد بیماری در پاکستان، بسیار بیشتر از موارد شناسایی شده در آن است.
آسایی خاطرنشان کرد: در این نشست مجازی توانستیم از تجربیات ایران در مورد سیاست‌های فاصله گذاری اجتماعی، اعمال محدودیت‌ها و همچنین بسیج ملی مبارزه با کرونا و فاصله گذاری هوشمند برای مقامات پاکستانی، مواردی را مطرح کنیم که آنها بسیار علاقه مند و خواستار دریافت مستندات مکتوب این تجربیات شدند.
مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی یادآور شد: برای کنترل کرونا باید در کشور تمام تلاش خودمان را به کار بگیریم اما تا زمانی که در کشورهای دنیا یا همسایه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ وجود دارند، احتمال گسترش آن نیز وجود دارد بنابراین اگر کمکی به کشورهای همسایه شود، در جهت پیشگیری از بیماری در کشور می‌تواند باشد.
وی افزود: بارها با وزیر بهداشت پاکستان در مورد قرنطینه‌های مرزی در مرز دو کشور صحبت کرده ایم. ۵ اردوگاه با دستور وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان ایجاد شد و تا تمام اتباع قانونی و غیرقانونی، مورد آزمایش قرار می‌گیرند و در صورت مثبت بودن آزمایشات، در قرنطینه نگهداری و پس از بهبودی تحویل دولت پاکستان می‌شوند و این کار توسط پاکستان برای دوره‌ای انجام شد اما در حال حاضر، این پروتکل‌ها در پاکستان به خوبی اجرا نمی‌شود.
آسایی یادآور شد: در حال حاضر حدود ۱۰ شهرستان استان سیستان و بلوچستان در وضعیت سفید قرار دارند و اگر موارد وارده، به کووید ۱۹ مبتلا باشند وضعیت این شهرستان‌ها نیز تغییر پیدا می‌کند و در مناطق مرزی باید ضوابط و مقررات، تقویت شود.
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری