کد خبر 434698

نگرانی جمهوری‌خواهان از انتخابات ۲۰۲۰

برخورد نامناسب رئیس‌جمهوری آمریکا با شیوع کروناویروس در این کشور، وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و افول موقعیت جمهوری خواهان در نظرسنجی، این حزب را نگران کرده است که اگر دونالد ترامپ کار اساسی برای بهبود اوضاع و مردم نکند، ممکن است کاخ سفید و اکثریت در سنا را در انتخابات سال ۲۰۲۰ از دست بدهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مقیاس چالش جمهوری‌خواهان هفته گذشته به وضوح مشخص شد. در حال حاضر ۲۶ میلیون آمریکایی برای دریافت حقوق بیکاری ثبت نام کرده‌اند و همین موقعیت ترامپ را نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۶ متزلزل کرده است.  نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد ترامپ در برخی از ایالت‌های مهم که به ایالت‌های میدان نبرد معروف هستند، مانند میشیگان و پنسیلوانیا عقب افتاده است و حتی در ایالتی مانند فلوریدا با پیروزی خفیفی توانسته است رقیب دموکرات خود را جا بگذارد.

بنابر گزارش‌های مالی که اخیرا منتشر شده، مشخص شده است که دموکرات‌ها به‌طور اساسی در یک چهارم اول فصل انتخابات در کنگره توانسته‌اند کمک مالی بیشتری نسبت به جمهوری خواهان دریافت کنند. این در حالی است که دونالد ترامپ در حوزه دریافت کمک مالی نسبت به رقیب دموکرات خود وضعیت به مراتب بهتری دارد اما احتمالا با رسمیت یافتن نامزدی جو بایدن، اهدا‌کنندگان عمده کمک‌های مالی، اوضاع جو بایدن را بهبود ببخشند. به نظر می‌رسد در این شرایط ترامپ خود راسا در حال نابودی تنها مزیت نسبی‌‌اش باشد که همان برتری وی در دریافت کمک‌های مالی است. جمهوری‌خواهان معتقدند که اخبار روزانه‌ای که از اقدامات ترامپ به گوش آنها می‌رسد به موضع سیاسی آنها و رئیس‌جمهوری آمریکا آسیب خواهد رساند. نقطه عطف این اظهارنظرات  عجیب ترامپ به ویروس کشی از طریق نور آفتاب و تزریق مواد ضدعفونی‌کننده برمی‌گردد که موجب افزایش انتقادات از مرد مو نارنجی کاخ سفید شد. روز جمعه ترامپ در میان خبرنگاران حضور یافت، اما هیچ سوالی رد‌و‌بدل نشد و او سخنرانی کوتاهی برای آنان داشت.  گلن بلوگر، یک محقق نظرسنجی قدیمی جمهوری خواهان می‌گوید با ظهور این ویروس در آمریکا، چشم‌انداز جمهوری خواهان هر روز از قبل تیره تر و ناامید‌کننده‌تر می‌شود. گلن تصریح می‌کند: «با سقوط آزاد اقتصاد، جمهوری خواهان با یک محیط چالش برانگیز روبه رو هستند و این یک تغییر کلی در وضعیت جمهوری خواهان نسبت به چند ماه پیش است.» این محقق ادامه می‌دهد: «دموکرات‌ها عصبانی هستند و اکنون با کارزاری روبه رو هستیم که به شدت تکان خورده است و ما را به زیر می‌کشد.» مشاوران و هم پیمانان ترامپ غالبا عوامل خارجی مانند تشکیل پرونده علیه رئیس‌جمهوری آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات را عوامل تخریب‌کننده رئیس‌جمهوری می‌دانند. این در حالی است که حالا دیگر چنین توجیهی وجود ندارد و تنها اقدامات خود ترامپ در این زمینه موثر بوده است. تام کول، نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان از اوکلاهاما می‌گوید رئیس‌جمهوری مجبور است لحن را تغییر دهد و کارزار خود را با گله و شکایت از این و آن پیش نبرد و دنبال مقصر نگردد. او می‌افزاید: « شما باید مقداری هم به مردم امید بدهید اما ترامپ عمدتا عصبانیت و تفرقه را به خورد مردم می‌دهد.» ۶ ماه دیگر به انتخابات عمومی مانده و بسیاری از جمهوری خواهان امیدوارند که این وضعیت تا آن زمان تغییر کند. آنها بر این باورند که این رقابت به یک رفراندوم برای رئیس‌جمهوری تبدیل نخواهد شد و ترامپ قادر خواهد بود خود را به‌عنوان احیاکننده اقتصاد آمریکا معرفی کند. ترامپ اوایل این ماه گفت: ما بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را ساختیم و این را برای دومین بار نیز انجام خواهیم داد.  با این وجود برخی نظرسنجی‌ها، جمهوری خواهان را نگران کرده و در برخی ایالات‌ها بایدن به‌عنوان یک رقیب جدی خود را نشان داده است. این نظرسنجی‌ها همچنین نشان داده‌اند که جمهوری‌خواهان در ایالت‌هایی مانند آریزونا، کلرادو، کارولینای شمالی و مین وارد یک رقابت داغ با دموکرات‌ها شده‌اند و حالا سرنوشت آنها با عملکرد دونالد ترامپ گره خورده است. چارلز بلک جونیور، مشاور جمهوری خواهان می‌گوید: من همیشه فکر می‌کردم حرکت ما رو به جلو است اما هم‌اینک چنین چیزی را نمی‌توانم بگویم و کاملا در شرایط مبهمی به سر می‌بریم.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر