کد خبر 434270

کرونا رشد اقتصادی فیلیپین را کاهش داد

رئیس بانک مرکزی فیلیپین روز شنبه اعلام کرد که شیوع کرونا موجب شده است که اقتصاد این کشور در سال جاری برای اولین بار در دو دهه گذشته کوچک شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فیلیپین در دوره پیش از شیوع ویروس کرونا یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی در آسیا را داشته است اما اینک شهرهای مهم این کشور از اواسط ماه مارس (اواخر اسفند 98)  تحت تدابیر شدید قرنطینه قرار گرفته اند.

بنجامین دیوکنو رئیس بانک مرکزی این کشور روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که بر اساس پیش بینی صورت گرفته تولید ناخالص داخلی فیلیپین در سال جاری میلادی به میزان 0.2  درصد (دو دهم درصد) کاهش خواهد یافت.

وی در عین حال تاکید کرد که با سیاست های حمایتی دولت انتظار می رود اقتصاد این کشور در سال آینده به رشد حدود 7.7 درصدی بازگردد.

این اظهارات رئیس بانک مرکزی فیلیپین حکایت از تاثیر شدید شیوع کرونا بر اقتصاد این کشور دارد چرا که پیشتر پیش بینی شده بود نرخ رشد اقتصادی برای سالهای 2020 (سال جاری) تا سال 2022 بین 6.5 تا 7.5 درصد باشد.

رئیس بانک مرکزی فیلیپین خاطرنشان کرد که پیش بینی احیای رشد اقتصادی در سال 2021 بر این اساس استوار است که شیوع کرونا در نیمه دوم سال جاری مهار شود.

"رودریگو دوترته" (Rodrigo Duterte) رئیس جمهوری فیلیپین روز جمعه تدابیر شدید قرنطینه در مانیل و شهرهای مهم این کشور را با هدف مهار شیوع کرونا تا روز 15 ماه می (26 اردیبهشت) تمدید کرد. تا کنون حدود 7 هزار و 300 تن در این کشور به کرونا مبتلا شده و حدود 500 نفر جان باخته اند.

بانک مرکزی این کشور اعلام کرده که به علت سقوط بهای نفت و تاثیر شیوع کرونا بر دورنمای رشد اقتصاد داخلی و جهانی ، میانگین نرخ تورم در سال جاری 2 درصد خواهد بود که نسبت به رقم پیش بینی 2.2 درصدی قبلی اندکی کاهش دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر