{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 434014

سازمان ملل روز ۲۴آوریل (۵اردیبهشت) را روز جهانی چندجانبه گرایی و دمکراسی برای صلح نامیده است. به همین مناسبت، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی ویدئویی، با انتقاد از یکجانبه گرایی برخی کشورها، جهان را به همکاری و هم افزایی بین المللی در مقابل ویروس کرونا فراخواند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی ویدئویی به مناسبت "روز جهانی چندجانبه گرایی"، با بیان اینکه همه گیری کرونا بزرگترین بحران حوزه سلامت برای نسل فعلی بشر است، بر لزوم همکاری های بین المللی و نظم جهانی قانون - محور با مرکزیت سازمان ملل متحد برای مبارزه با این ویروس جهانگیر تاکید کرده است.

جوزپ بورل افزود: "بحران کرونا نشان داد که چندجانبه گرایی چه قدر برای ما حیاتی است. مبارزه علیه کرونا مرزی نمی شناسد. هیچ گزینه دیگری نیست مگر ادغام و هم افزایی تلاش ها برای یافتن یک راه حل جهانی."

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، با انتقاد غیرمستقیم از سیاست های یکجانبه گرایانه و خود محورانه ایالات متحده آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ، تصریح کرد: "چندجانبه گرایی تنها راه موثر برای روبرو شدن با یک چنین تهدیدی است که در مقابل آن هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی عمل کند".

بورل در این خصوص افزود: :هیچ کسی در هیچ کشوری نمی تواند از ایمنی خود اطمینان خاطر داشته باشد در حالیکه ویروس کرونا بخش های دیگر جهان را تهدید می کند. روشن است که جهانی که پس از دوران کرونا، ظهور خواهد کرد، دنیایی متفاوت از آنچه ما می شناسیم خواهد بود و قطعا وضعیت جهان در آینده پسا-کرونا به عمل و کنش ما در وضعیت فعلی بستگی خواهد داشت. بنابراین، اجازه دهید از این فرصت استفاده کنیم تا یک تصویر بهتری از جهان در آینده بسازیم. در دنیایی که چندجانبه گرایی را تقویت می کنیم و نه انزوا را."

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸، ۲۴ آوریل را روز جهانی "چند جانبه گرایی و دمکراسی برای صلح" نامیده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری