کد خبر 433373

عقب ماندگی بایدن از ترامپ

جو بایدن و حزب دموکرات توانسته‌‌اند هر روز یک میلیون دلار کمک مالی جمع‌‌آوری کنند، با این حال هنوز به سختی می‌‌توانند خود را به ارقام موجود برای دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان که تا اوایل آوریل جمع‌‌آوری شده است، برسانند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، ارقام جدید جمع‌‌آوری کمک‌‌های مالی که اواخر روز دوشنبه منتشر شد، عمق شکاف مالی بایدن را نشان می‌‌دهد که حالا خود را در قامت نامزد دموکرات‌‌ها در انتخابات عمومی می‌‌بیند. نامزد پیش‌‌فرض دموکرات‌‌ها و حزب وی تقریبا ۱۸۷ میلیون دلار از کمیته ملی جمهوری‌خواهان و شخص دونالد ترامپ عقب هستند؛ چرا که ترامپ سه سال گذشته را صرف جمع‌‌آوری ذخایر خود کرده است.

صرفا ابعاد مالی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، فشار بی‌‌سابقه مالی و سیاسی به کارزار انتخاباتی بایدن وارد خواهد کرد. معاون سابق ریاست‌‌جمهوری آمریکا برای ادامه راه باید راهی برای جذب مشارکت‌‌کنندگان مالی کوچک آنلاین و حمایت افرادی با رقم‌‌ها و چک‌‌های درشت پیدا کند؛ کسانی که فعلا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌‌های خود مانده‌‌اند.

برای جذب کمک مالی به منظور رقابت موثر با ترامپ، بایدن مجبور است درباره یکسری از تصمیمات سیاسی خود تفکر و پیام‌‌هایش را پالایش و سریع‌‌تر معاونش را برای انتخابات عمومی تعیین کند. با این حال استراتژیست‌‌های بایدن می‌‌گویند دست‌‌کم وی از یک برتری برخوردار است: او با نهایی شدن نامزدی‌اش و وحدت نسبی در درون حزب در اوایل سال ۲۰۲۰، حمایت کسانی را به‌‌دنبال خواهد داشت که تنها روی پیروزی بر ترامپ متمرکز شده‌‌اند. جیم مارگولیس، استراتژیست دموکرات‌‌ها و از کهنه‌‌کاران کارزارهای انتخاباتی این حزب به نیویورک‌‌تایمز گفت: «بایدن باید هر تهدیدی را تبدیل به فرصت کند و از طریق تلاش‌‌های دیجیتالی کمک‌‌های مالی حزب را افزایش دهد.» او افزود: «بله این را به خوبی می‌‌دانم که یک نامتعادلی مالی بین دو کارزار انتخاباتی وجود دارد، اما فکر می‌‌کنم بایدن برای چرخاندن بهتر کارزار انتخاباتی‌‌اش به اندازه کافی پول جمع خواهد کرد.»

شکاف فعلی بین دو حزب از نظر پولی، به‌‌ویژه در سطح ریاست‌‌جمهوری قابل توجه است و در سطح کنگره نیز چنین شکافی در نیروهای کلیدی دموکرات‌‌ها در مجلس نمایندگان و سنا دیده می‌‌شود. سناتورهای دموکرات در مین، آریزونا، کنتاکی و کارولینای جنوبی درگیر رقابت با نامزدهای خود هستند. به این موارد این نکته هم باید اضافه شود که بخشی از فشار مالی به کارزار انتخاباتی بایدن به این مساله برمی‌‌گردد که وی هنوز نتوانسته است با کمیته ملی دموکرات‌‌ها بر سر جمع‌‌آوری چک‌‌های درشت به توافق برسد. همچنین با اینکه از یک ماه پیش وی انتخابات مقدماتی را در کنترل خود گرفت، روند استخدام نیروها برای کارزار انتخاباتی‌‌اش آهسته بوده است.

عوامل ارشد اجرایی حزب و اهداکنندگان مالی بزرگ در کمیته دریافت کمک‌‌های مالی بر سر اینکه چگونه با ترامپ به رقابت بپردازند، به اختلاف نظر برخورده‌‌اند. به‌‌رغم اینکه کارزار انتخاباتی بایدن در روزهای اخیر راهی برای حل مشکلات پیدا کرده است اما برخی اهداکنندگان مالی می‌‌گویند هنوز مطمئن نیستند که چک‌‌های خود را به کجا بفرستند.  پول همیشه، به‌‌ویژه در سطح ریاست‌‌جمهوری تعیین‌‌کننده نیست. بایدن به‌‌رغم اینکه در انتخابات مقدماتی بسیار بد شروع کرد، اما در نهایت پیروز میدان شد. خود ترامپ نیز در انتخابات سال ۲۰۱۶ در حالی پیروز شد که بسیار کمتر از هیلاری کلینتون در آن انتخابات هزینه کرد. اما پول نقد یک انعطاف‌پذیری باارزش در کارزار انتخاباتی به‌‌وجود می‌‌آورد: به آنها اجازه می‌‌دهد که نقشه انتخاباتی‌‌شان را گسترش دهند، افراد بیشتری را به استخدام در آورند، تبلیغات بیشتری کنند یا حتی در زمانی که بیماری پاندمی تحولات بی‌‌سابقه‌‌ای در جامعه رقم زده است، آزمایش‌‌های سیاسی در لحظه انجام دهند.

مایکل هالی، مشاور سابق ارشد پیت بوتیجج، نامزد انصرافی دموکرات‌‌ها به نیویورک‌‌تایمز گفت: «در حالی که پول می‌‌تواند یک چالش بزرگ برای جو بایدن به‌‌وجود آورد، اما دستاوردهای بزرگ ترامپ با حاکمیت ویروس کرونا به خطر افتاده است.» او افزود: «در حالی که ترامپ پیرامون اقتصاد چیزهای دیگری می‌‌گوید اما ثبت تعداد بیکاران در این روزها چیز دیگری روایت می‌‌کند.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر