کد خبر 433368

اخبار ضد و نقیض از وضعیت «اون»

مقام‌های کره‌جنوبی دیروز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت‌ماه یک گزارش خبری را که می‌گفت «کیم جونگ اون»، رهبر کره‌شمالی، زیر یک عمل جراحی قلب قرار گرفته را مورد مناقشه قرار دادند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ پایگاه خبری NK، مستقر در سئول که بر منابع بی‌نام در درون کره‌شمالی اتکا دارد و از این کشور منزوی گزارش‌هایی مخابره می‌کند اواخر روز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه اعلام کرد که رهبر کره‌شمالی در بیمارستان «Hyangsan» - که وقف درمان «کیم جونگ اون» شده است- عمل جراحی قلب انجام داده است.

این وب‌سایت اعلام کرد که «اون» در ویلایی نزدیک این بیمارستان که در کوهپایه کوه «مویانگ» در شمال پیونگ‌یانگ واقع است در حال استراحت و مداوا است و دوره نقاهت را می‌گذراند. در این گزارش آمده که بیشتر پزشکانی که از پیونگ‌یانگ برای درمان «اون» فراخوانده شده بودند یک هفته بعد به پایتخت بازگشتند زیرا حال «اون» به سرعت در حال بهبود است. این گزارش باز هم به «منابع بی‌نام» اشاره کرد.

«چو سانگ هون» در گزارش ۲۱ آوریل برای نیویورک‌تایمز نوشت، دولت کره‌جنوبی به‌طور رسمی اعلام کرد که نظری ندارد. اما مقام‌های دولتی و پارلمانی در سئول در خفا صحت این گزارش را زیر سوال برده‌اند. «کانگ مین- سئوک»، سخنگوی رئیس‌جمهور کره‌جنوبی گفت که رئیس‌جمهور «چیزی برای گفتن و تایید» گزارش NK ندارد. او افزود که سئول تاکنون هیچ نشانه خاصی در این مورد از کره‌شمالی دریافت نکرده است. این روشی است که همواره کره‌جنوبی برای تردید در مورد گزارش‌های خبری غیرقابل اعتماد به‌کار می‌برد. یونهاپ، خبرگزاری ملی کره‌جنوبی، به نقل از یک منبع ارشد دولتی به شرط فاش نشدن نام، نوشت که گزارش NK «درست نیست». یکی از اعضای کمیته اطلاعاتی «مجمع ملی جنوب» هم گفت سازمان جاسوسی کشور این گزارش را زیر سوال برده است. آخرین بار رهبر کره‌شمالی در ۱۱ آوریل در رسانه‌های دولتی کره‌شمالی دیده شد زمانی که او رهبری نشست پولیتبوروی حزب کارگران کره را در دست داشت. گزارشگر نیویورک‌تایمز همچنین می‌افزاید، غیبت او از انظار عمومی به‌ویژه در ۱۵ آوریل که روز تولد پدربزرگ او یعنی «کیم ایل سونگ»، پایه‌گذار کشور است، حدس و گمان‌ها را در مورد سلامتی او افزایش داده است. او در گذشته هم چند هفته از انظار غایب بود و همین شایعات در مورد او مطرح شد.  با این حال، «جاشوا برلینگر» و «زاخاری کوهن» به همراه دو نویسنده دیگر در گزارش ۲۱ آوریل برای سی.ان.ان نوشتند که ایالات‌متحده در حال رصد اطلاعات در مورد وضعیت رهبر کره‌شمالی است. این گزارشگران به نقل از یک مقام مطلع آمریکایی می‌نویسند «اون» به‌دلیل عمل جراحی قلب در وضعیت «وخیمی» قرار دارد. یک مقام آمریکایی دیگر هم که اطلاعاتی در این زمینه دارد به سی.ان.ان گفت ایالات‌متحده از نزدیک وضعیت سلامتی «اون» را زیر نظر دارد. یک مقام دیگر آمریکایی هم به این خبرگزاری گفت که نگرانی در مورد وضعیت سلامتی «کیم» درست است اما ارزیابی اینکه بگوییم «وخیم» است واقعا دشوار است. در هر حال، سی.ان.ان به نقل از NK می‌نویسد رهبر کره‌شمالی به‌دلیل «سیگار کشیدن بیش از حد، چاقی و کار بیش از حد» کارش به جراحی قلب کشید. یک مقام کره‌جنوبی به سی.ان.ان گفت رهبران عالی کشور از وضعیت کیم آگاهند اما نمی‌توانند به‌طور مستقل جزئیات منتشر شده از سوی NK را تایید کنند.  «برلینگر- کوهن» و همکاران همچنین به نقل از «بروس کلیگنر»، محقق ارشد در بنیاد هریتیج و رئیس سابق بخش سیا در امور کره‌شمالی، نوشتند «شایعاتی در مورد سلامتی کیم مطرح بوده است (سیگار، قلب و مغز). اگر او بستری شده باشد، دلیلی است بر اینکه چرا او در مراسم ۱۵ آوریل حضور نداشته است اما حقیقت این است که طی سال‌ها اطلاعات غلطی در مورد سلامتی «اون» و حتی پدرش وجود داشته است. باید منتظر بمانیم و ببینیم.» در هر حال، مقامات کره‌جنوبی «مرگ مغزی» و «بیماری شدید» رهبر کره‌شمالی را رد کردند. برخی تحلیلگران اطلاعاتی این سناریو را هم از نظر دور نداشته‌اند که ممکن است سیستم اطلاعاتی کره‌شمالی چنین اخبار غلطی را مخابره کند تا بر این اساس بتواند وضعیت داخلی و خارجی را مورد ارزیابی و سنجش بهتر قرار دهد. با این حال، برخی گزارش‌ها هم حاکی است که خواهر رهبر کره‌شمالی که در مذاکرات دیپلماتیک میان این کشور با کره‌جنوبی و آمریکا نقش واسط اصلی را داشت و همواره در کنار برادرش دیده می‌شد به‌عنوان گزینه اصلی جانشینی در کره‌شمالی مطرح شده است.

 

این مطلب برایم مفید است

 
5 نفر این پست را پسندیده اند

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر