{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 428997

یک روزنامه مشهور انگلیسی به نقل از منابع آگاه فاش کرده است که ایالات متحده قصد خروج از معاهده آسمان‌های باز را دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، 2 مقام آگاه فاش کردند که دولت آمریکا قصد دارد از معاهده آسمان‌های باز خارج شود. این معاهده تاکنون از تشدید تنش‌ها بین غرب و روسیه جلوگیری کرده است.

منابع آگاه افزودند: مارک اسپر وزیر دفاع و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در جلسه شورای امنیت ملی درباره خروج از این پیمان به توافق نهایی دست یافته‌اند.

این گزارش افزود: دولت آمریکا در بیانیه‌ای که قرار است طی روزهای آینده منتشر شود، خروج رسمی ایالات متحده از این معاهده را اعلام خواهد کرد.

با این حال، آمریکا تا چند ماه بعد از این تاریخ همچنان عضو این پیمان خواهد بود تا اگر در انتخابات نوامبر شخص دیگری به غیر از دونالد ترامپ به ریاست جمهوری رسید، قادر به لغو این تصمیم باشد.

در شرایط کنونی، شیوع ویروس کرونا موجب لغو پروازهایی شده است که در چارچوب این معاهده انجام می‌شده است. این پروازها تا 26 آوریل به حالت تعلیق درآمده است. آمریکا مدعی است که مسکو بارها این معاهده را نقض کرده است.

گاردین افزود: یکی از دلایل اصلی مارک اسپر برای موافقت با این تصمیم، ذخیره کردن منابع مالی لازم برای جایگزین کردن 2 فروند هواپیمای بوئینگ است که قرار است در پروازهای شناسایی تحت این پیمان استفاده گردد.

کنگره آمریکا پیش از این بودجه 41.5 میلیون دلاری را برای جایگزین کردن هواپیماها تصویب کرده ولی پنتاگون مدعی شده است که هیچ بودجه‌ای در اختیار ندارد. اسپر گفته است که منتظر تصمیم نهایی ترامپ است.

3 سناتور جمهوریخواه نیز با ارسال نامه‌ای برای دولت ترامپ خواستار خروج از این پیمان به خاطر مسائل امنیتی و مالی شده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری