کد خبر 426705

صندوق بین‌المللی پول:

دورنمای منفی رشد اقتصاد جهانی/ ویروس کرونا باعث رکود اقتصاد جهان در ۲۰۲۰می‌شود

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد همه‌گیری ویروس کرونا باعث رکود جهانی در ۲۰۲۰می‌شود ولی تولید اقتصادی در جهان در ۲۰۲۱بهبود می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد همه‌گیری ویروس کرونا باعث رکود جهانی در 2020 می‌شود که بدتر از رکود اقتصادی بحران سال‌های 2008 و 2009 است ولی تولید اقتصادی جهان در 2021 بهبود می‌یابد.

کریستالینا جرجیواوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول از اقدامات مالی فوق‌العاده‌ای که بسیاری کشورها برای تقویت سیستم‌های بهداشتی و حمایت از شرکتها و کارگران آسیب‌دیده خود به‌کار گرفته‌اند و همچنین از اقدامات بانک‌های مرکزی برای تسهیل سیاست‌های مالی استقبال کرد.

وی گفت: «اقدامات بیشتری لازم است، مخصوصاً در بخش مالی».

جورجیوا این اظهارات را پس از یک کنفرانس بین وزرای دارایی و رؤسای بانک مرکزی کشورهای گروه 20 که از بزرگترین اقتصادهای جهان تشکیل می‌شود، بیان داشت و گفت همگی موافق لزوم اتحاد و همبستگی در کل دنیا هستند.

«هزینه‌های انسانی همه‌گیری ویروس کرونا تا الآن هم بسیار بالا و لازم است تمام کشورها با هم برای حفاظت از مردم و محدود کردن آسیب‌های اقتصادی آن همکاری کنند».

بیشتر کشورها برای مهار گسترش سریع ویروس کرونا قرنطینه اعلام کرده‌اند. این ویروس تا‌حالا 337500 نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و جان بیش از 14600 نفر را گرفته است.

جورجیوا گفت دورنمای رشد اقتصاد جهان منفی است و صندوق بین‌المللی پول انتظار یک رکود را حداقل به وخامت بحران مالی جهانی در 2008 و 2009 و حتی بدتر از آن دارد.

جورجیوا در اوایل همین ماه هشدار داده بود رشد اقتصاد جهان در 2020 کمتر از 2.9درصدی است که در 2019 داشتیم ولی رکود را پیش‌بینی نکرده بود. جنگ‌های تجاری رشد اقتصاد جهان را در سال گذشته به پایین‌ترین حد از سال 2009 رساند. رشد اقتصادی در آن سال 0.7 درصد بود.

جورجیوا گفت انتظار می‌رود اقتصاد در 2021 بهبود یابد ولی برای رسیدن به این هدف کشورها باید مهار ویروس کرونا را در اولویت خود قرار دهند و سیستم‌های بهداشتی خود را تقویت کنند.

وی اظهار داشت 80 کشور تا حالا از صندوق بین‌المللی پول درخواست کمک کرده‌اند و این صندوق برای به‌کارگیری تمام یک تریلیون دلار ظرفیت وام‌دهی خود آماده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر