کد خبر 426615

هشدار سازمان ملل درباره کرونا: آتش بس کنید

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه جهان با یک دشمن مشترک به نام کووید۱۹ روبرو است، گفت: خشم ویروس نشان دهنده حماقت جنگ است. به همین دلیل امروز، من خواهان آتش بس فوری جهانی در همه جا هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، آنتونیو گوترش روز دوشنبه در نشست خبری آنلاین که درباره ویروس جدید کرونا برگزار شد، افزود: این ویروس به ملیت یا قومیت، جناح یا ایمان اهمیت نمی دهد و بی امان به همه حمله می‌کند.

وی اظهار کرد: در همین حال، درگیری مسلحانه در سراسر جهان رو به افزایش است. افراد آسیب پذیر اعم از زنان و کودکان ، افراد دارای معلولیت، حاشیه نشینان و آوارگان،بالاترین هزینه را می پردازند.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: آنها همچنین در معرض خطرناکترین آسیب‌های ویرانگر کووید۱۹ هستند. فراموش نکنیم که در کشورهای آسیب دیده از جنگ، سیستم‌های بهداشتی از بین رفته‌اند. متخصصان بهداشت که تعداد کمی از آنها وجود دارند، اغلب مورد هدف قرار گرفته‌اند.

گوترش اضافه کرد: پناهندگان و سایر آوارگان درگیری شدید، آسیب پذیری دو برابری دارند. زمان آن فرا رسیده است که درگیری مسلحانه را خاموش نگه داریم و در جنگ واقعی زندگی خود متمرکز شویم.

وی خطاب به طرف‌های متخاصم گفت: از دشمنی‌ها عقب نشینی کنید. بی‌اعتمادی و دشمنی را کنار بگذارید. اسلحه‌ها را خاموش کنید. متوقف کردن توپخانه و پایان دادن به حملات هوایی بسیار مهم است.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود: برای ایجاد راهروهایی برای کمک به صرفه جویی در زندگی، برای باز کردن پنجره‌های گرانبها برای دیپلماسی، برای ایجاد امید در جاهایی که آسیب پذیرترین افراد مبتلا به کووید۱۹ را دارند؛  بگذارید از ائتلاف ها و گفت و گوهایی که به آرامی بین طرف‌های رقیب شکل می گیرد تا رویکردهای مشترک در مورد کرونا را فعال کنند، الهام بگیریم.

گوترش خاطرنشان کرد: اما ما به چیزهای بیشتری احتیاج داریم. به بیماری جنگ پایان دهید و با بیماری که دنیای ما را ویران می‌کند ، مبارزه کنید.

وی تصریح کرد: این کار با متوقف کردن نبردها در همه جا شروع می شود.این همان چیزی است که خانواده انسانی ما اکنون بیش از هر زمان دیگری به آن احتیاج دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر