{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 424709

کارشناسان نسبت به نحوه پاسخگویی و میزان آمادگی ایالات متحده آمریکا نسبت به شیوع کروناویروس در این کشور از تاخیر در تست‌های کرونا گرفته تا کمبود منابع و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دکتر "کارلوس دل ریو" استاد پزشکی در آتلانتای آمریکا با بیان اینکه آمریکا در برابر شیوع کرونا آمادگی لازم  را ندارد، می‌گوید مردم این کشور وحشت‌زده شده‌اند و با هجوم به فروشگاه‌ها، قفسه‌های آن‌ها را خالی کرده و کالاها را در خانه‌های خود انبار کرده‌اند اما هنوز هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید این اقدامات تا چه حد ضرورت داشته و در پایان شیوع، همه‌چیز تازه مشخص می‌شود.

وی هم‌چنین اظهار داشته آمادگی در برابر چنین شیوعی کار بسیار دشواری است و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تا چه میزان آمادگی دارد، تا زمانی که با بحران مواجه شود اما در مقطع فعلی به نظر می‌رسد آمریکا هنوز آمادگی لازم را ندارد.

بخشی از دلیل این عدم آمادگی، کمبود امکانات آزمایش پزشکی در سراسر ایالات متحده است. بدون آزمایش، اندازه‌گیری میزان گستردگی ویروس یا درک چگونگی واکنش مؤثر علیه آن غیرممکن است.

این عدم آمادگی آمریکا در حالی است که سازمان جهانی بهداشت علیه شیوع کروناویروس وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

تاخیر در تست‌های تشخیص

اکثر کارشناسان بهداشت عمومی در ایالات متحده می‌گویند که تأخیر در آزمایش برای تشخیص کروناویروس بزرگ‌ترین مانع برای مقابله با شیوع آن است. به گفته یک استاد دانشگاه و پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در این کشور، آمریکا از نظر آزمایش برای تشخیص کروناویروس هنوز از بسیاری از کشورهای درگیر این ویروس عقب‌تر است.

به گفته متخصصان این بدان دلیل است که  مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا (CDC) به جای استفاده از کیت‌های توصیه شده سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به ساخت کیت تست خود گرفت و این کار مدت زمان بیشتری از آنچه که پیش‌بینی شده بود، طول کشید.

برای تست‌های تشخیص در آمریکا در ابتدا  پزشکان مجبور بودند با بخش بهداشت و درمان کشور خود تماس بگیرند و به یک پرسشنامه پاسخ دهند تا ببینند که بیماران آن‌ها معیارهای دقیقی برای آزمایش دارند یا خیر؟  سپس این آزمایش از یک آزمایشگاه دولتی به CDC در آتلانتا ارسال می‌شود که در آن زمان تنها مکانی بود که آمریکا چنین آزمایش‌هایی را در آن انجام می‌داد. این روند بسیار دست و پا گیر و ناکارآمد بوده و زمان زیادی می‌بُرد. هنگامی که آزمایش CDC آماده می‌شد، برای آزمایش به آزمایشگاه‌های دولتی فرستاده می‌شد اما در همین حال مشخص شد که کیت‌ها دچار نقص بوده‌اند.

متخصصان ابراز امیدواری کرده‌اند که دولت بتواند روند این آزمایش‌ها را تغییر داده و به روند موثرتری رو بیاورند. به گفته یک متخصص آمریکایی آن‌ها هنوز نمی‌دانند در آمریکا کروناویروس به طور گسترده منتشر شده است یا اینکه فقط در نقاط کوچک خاصی وجود دارد.

این اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که سازمان‌های بهداشت و درمان ایالتی و محلی باید بسته به دامنه شیوع بیماری، هماهنگی و دستورالعمل‌های لازم مانند قرنطینه‌سازی را جهت پاسخگویی ارائه دهند.

عوامل اجتماعی

یک استاد اپیدمیولوژی در آمریکا این سوال را مطرح کرده که آیا معیارها برای افرادی که از آن‌ها تست تشخیص کرونا گرفته می‌شود نیازی به تغییر دارند یا خیر؟

در حال حاضر تنها از افرادی تست گرفته می‌شود که با افراد مبتلا به کرونا در ارتباط بوده یا مشکوک به ابتلا به کرونا باشند. این در حالی است که این معیار با توجه به این موضوع که امکان شیوع این ویروس به طور گسترده در ایالت واشنگتن وجود دارد، همخوانی ندارد.

عوامل اجتماعی از جمله هزینه‌های بالای مراقبت‌های پزشکی و نبود بیمه درمانی جامع هم‌چنین ممکن است افراد را از آزمایش کروناویروس، باز دارد. برای مثال در یک مورد اخیر در فلوریدا مردی که به تازگی از سفر کاری به چین بازگشته بود و علائم مشکوک را نشان داده بود به بیمارستان رفت و نتیجه تست او منفی بود اما شرکت بیمه وی برای ویزیت بیمارستانی او را موظف به پرداخت ۳۲۷۰ دلار کرده بود. از همین رو در ایالت نیویورک مقامات دستور داده‌اند تا از دریافت هزینه‌های آزمایش کروناویروس از جمله ویزیت‌های اورژانس از بیماران خودداری شود. 

هم‌چنین در حالی که CDC توصیه کرده تا افراد در صورت بروز علائم و بیمار شدن در خانه بمانند، قانون فدرال ایالات متحده، کارفرمایان را ملزم به دادن مرخصی با حقوق به افراد نکرده است. داده های وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد که ۷۶ درصد کل کارگران آمریکایی در سال ۲۰۱۹ به این نوع از مرخصی دسترسی داشته‌اند اما این رقم برای کارگرانی که درآمد آن‌ها در طبقه ۱۰ درصدی پایین جامعه بود به ۳۱ درصد کاهش یافته است.

این شرایط باعث می‌شود که کارگران از هشدارهای بهداشت عمومی سرپیچی کنند و بدون در نظر گرفتن علائم، همچنان به محل کار خود بروند. بدین صورت، یک بحران بهداشتی قابل کنترل می‌تواند از کنترل خارج شود.

محافظت از کارکنان

کارشناسان هم‌چنین هشدار می‌دهند که عدم آمادگی می‌تواند منجر به کمبود کارمندان مراقبت‌های بهداشتی مانند پرستاران شود که ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض ویروس در محل کار مجبور به قرنطینه خود شوند. برای مثال پس از ابتلای یک بیمار به کروناویروس در یک مرکز مراقبتی در ساکرامنتوی کالیفرنیا حداقل ۳۶ پرستار و ۸۸ نفر از کارکنان دیگر مراقبت‌های بهداشتی به قرنطینه در خانه خود فرستاده شدند. اتحادیه پرستاران آمریکا اعلام کرد که این موضوع "نقص سیستم" را نشان داد. 

در یک بررسی اولیه بیش از ۱۰۰۰ پرستار در کالیفرنیا اعلام کرده‌اند که مطمئن نیستند برنامه‌ای برای قرنطینه بیماران در صورت ابتلا داشته باشند یا خیر و نمی‌دانند امکانات لازم برای این کار را دارند یا نه؟

یک پزشک جراح عمومی در آمریکا نیز از مردم خواست تا از خرید ماسک خودداری کرده و با توجه به کمبود آن اجازه دهند این تجهیزات لازم برای کارِ پرسنل بهداشتی در اختیار آن‌ها قرار گیرد. وی تاکید داشت که این ماسک‌ها در جلوگیری از ابتلای مردم به کروناویروس مؤثر نیستند.

متخصصان آمریکایی در پاسخ به این سوال که آیا سیستم بهداشتی و درمانی و در حال حاضر پر فشارِ ایالات متحده قادر به کنترل هجوم بیماران مبتلا به کروناویروس است یا خیر می‌گویند: ظرفیت مراقبت‌های بهداشتی و تخت‌خواب‌های بیمارستانی خالی بسیار کمی در این کشور وجود دارد و اگر این بیماری همه‌گیر شود، این سیستم به اندازه کافی پاسخگو نخواهد بود.

آن‌ها هم‌چنین اظهار داشته‌اند در حالی که CDC بهداشت عمومی را در سطح فدرال تنظیم می‌کند، بسیاری از تصمیمات در مورد کووید-۱۹ به صورت ایالت به ایالت گرفته می‌شود. متخصصان بر این باورند که این موضوع می‌تواند "مانعی برای پاسخگویی مؤثر" باشد، زیرا ایالت‌هایی که دارای سیستم‌های مراقبت‌ بهداشتی عمومی قوی هستند بهتر از آن‌هایی که سیستم‌های ضعیف‌تری دارند می‌توانند خدمات ارائه دهند و از همین رو منابع به صورت عادلانه بین ایالت‌ها توزیع نمی‌شود.

بهترین روش‌ها

متخصصان آمریکایی از مردم خواسته‌اند که به توصیه‌های بهداشت عمومی گوش فرا دهند و در صورتی که احتمال ابتلای خود را به بیماری کووید-۱۹ می‌دهند با پزشک مراقبت‌های اولیه، مراقبت فوری یا بخش اورژانس پزشکی تماس بگیرند. آن‌ها تاکید داشته‌اند که پیش از رفتن به مراکز درمانی از طریق تماس با متخصصان از لزوم رفتن به این مراکز مطمئن شوند. زیرا احتمال ابتلا به کروناویروس در بیمارستان‌ها افزایش پیدا می‌کند. 

هم‌چنین توصیه کرده‌اند که مردم موارد بهداشتی از جمله شست‌وشوی دست‌ها و ضدعفونی کردن سطوح را به طور جدی رعایت کرده و در صورتی که احساس مریضی داشتند اما تمایل به دادن تست و رفتن به بیمارستان ندارند، برای استراحت در خانه مانده و علاوه بر مصرف بالای مایعات، داروهای استاندارد آنفلوآنزا، شربت سرفه و داروهای کاهش دهنده تب را نیز مصرف کنند. 

بنا بر گزارش شبکه خبری الجزیره، در پایان متخصصان آمریکایی اظهار داشته‌اند که بیشتر افراد مبتلا به کروناویروس نیازی به مداخله پزشکی نداشته و با مراقبت‌ و استراحت بهبود می‌یابند، چرا که این بیماری برای بیشتر افراد عوارض جدی ندارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری