کد خبر 424023

افزایش نرخ بیکاری ترکیه

نرخ بیکاری ترکیه تا پایان ماه دسامبر به ۱۳.۷ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد که شمار افراد فاقد شغل ۱۵ سال و بیشتر تا پایان ماه نوامبر با ۹۸ هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴.۴ میلیون نفر رسیده است. بیشترین افزایش فرصت های شغلی مربوط به بخش صنعت بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، طی این مدت شمار جمعیت غیرفعال بازار کار ۶۸۰ هزار نفر بیشتر شده و به ۲۸.۶۶میلیون نفر رسیده است. از سوی دیگر شمار شاغلین در ترکیه تا پایان ماه دسامبر با ۰.۷ درصد افزایش در مقایسه با ماه قبل به ۲۸ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر رسیده است که نشان می‌دهد نرخ اشتغال با افزایش ۰.۷ درصدی نسبت به دسامبر سال گذشته در سطح ۴۴.۷ درصد ایستاده است.  

طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۵۱.۸ درصد بوده است که ۰.۶ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود. نرخ اشتغال برای مردان از ۷۰.۳ درصد در دسامبر سال گذشته به ۷۱ درصد در دسامبر امسال افزایش پیدا کرده است. برای زنان نیز این نرخ ۳۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۶ درصد کمتر از دسامبر سال گذشته بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در شرایطی که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۵ درصد رسیده است که این نرخ کماکان یکی از بالاترین نرخ های بیکاری ثبت شده این گروه سنی در طول یک دهه اخیر محسوب می‌شود.

سال گذشته نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا پایان امسال باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک‌رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف‌گذاری کرده است.  

متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۱۰.۳ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۷ درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر