کد خبر 423963

آمریکا ایران را به عدم همکاری با آژانس اتمی متهم کرد

نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز گذشته ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «جکی ولکات»، نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز گذشته ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرده است. 

ولکات این ادعا را روز گذشته در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی گزارش مدیر کل آژانس در خصوص اجرای تعهدات ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ مطرح کرد.

او گفت: «با نگرانی عمده‌ای گزارش دبیر کل در خصوص اجرای تعهدات پادمانی در ایران را دنبال می‌کنیم. مایه تأسف است که چنین گزارشی که بعد از ۲۰۱۵ اولین گزارش در نوع خود است یک بار دیگر ضروری است، اما امتناع ایران از پرداختن به سئوالات اساسی پادمانی نیازمند چنین پاسخی است.»

ولکات در ادامه گفت: «در شرایطی که ایران از همکاری امتناع می‌کند واضح است که ایران چاره‌ای برای مدیر کل باقی نگذاشته غیر از اینکه شورای حکام را متوجه این موضوعات اساسی بکند.»

وی در بخشی دیگر گفت: «ماهیت مسائل پادمانی گزارش‌شده به ما و عدم پاسخگویی و همکاری ایران با آژانس ظرف ماه‌های گذشته نگرانی‌هایی بسیار جدی در خصوص پایبندی ایران به تعهدات پادامنی این کشور پیش می‌کشد.»

پیش از این «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به آمریکا توصیه کرده از تلاش برای سیاسی کردن گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران خودداری کند. 

اولیانوف چند روز پیش در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «با احترام تمام به مقام‌های آمریکایی که جایگاهشان بسیار بالاتر از جایگاه من است می‌گویم بیایید رو راست باشیم: تلاش‌ها برای ساختن یک پرونده سیاسی بزرگ از گزارش غیرسنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص دسترسی به برخی سایت‌ها در ایران به هیچ جایی نخواهد رسید. [در این گزارش] عملاً چیزی برای گمانه‌زنی وجود ندارد.»

این دیپلمات روسیه پیش از این هم در توضیحاتی که در توئیتر ارائه کرده بود، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به جهت آنکه در آن نگرانی‌های «اشاعه‌ای» مطرح نشده بودند را حاوی مسائلی کم‌اهمیت دانسته بود. 

اولیانوف بامداد چهارم اسفند در پاسخ به خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال که مدعی شده بود مدیر کل آژانس از ایران به دلیل منع دسترسی به سه سایت و امتناع از پاسخگویی به سوالات این نهاد بین‌المللی در خصوص «فعالیت‌های هسته‌ای در گذشته» انتقاد کرده، نوشته است: « «مسئله دسترسی [به سایت‌ها در ایران] در بردارنده هیچ معنای عملیاتی نیست. در واقع، [در اینجا] هیچ نگرانی از مسائل مرتبط با اشاعه [هسته‌ای] مطرح نشده است. مسئله صرفاً درباره اجرای مناسب رویه‌های پیش‌بینی‌شده در پروتکل الحاقی است.»

او در پیامی دیگر نوشته است: «مسئله هیچ ربطی به خطرات اشاعه‌ای ندارد زیرا سایت‌های مورد اشاره ۲۰ سال است که ارتباطی با برنامه هسته‌ای ایران نداشته‌اند. این یک واقعیت است. برای اینکه بتوانیم وضعیت را به همان‌گونه که هست ارزیابی کنیم باید این را بدانیم و درک کنیم.»

دیپلمات روسیه‌ای در پیامی دیگر از این خبرنگار خواسته یک بار دیگر گزارش آژانس را بخواند. او نوشته است: «... من ماهیت واقعی مسئله را برای شما بازگو کردم. متن گزارش را دقیق بخوانید. مسئله این است که دبیرخانه، مسئله را از نگاه پروتکل الحاقی چطور می‌بینید. من اطمینان دارم که مشکل به گونه‌ای که مورد رضایت طرفین باشد حل و فصل می‌شود.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر