{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 422310

هنگامی که رقابت‌های اولیه حزب دموکرات در ۳ ایالت آیووا، نیوهمپشایر و نوادا برگزار شد و جو بایدن با نتایجی بسیار ضعیف فضای رقابت را به سایر حریفان به خصوص برنی سندرز واگذار کرد بسیاری کمپین او را مرده خواندند و عنوان می‌کردند که به پایان راه رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، برخی نیز عنوان می‌کردند شاید خداحافظی زودهنگام در انتخابات داشته باشد. اما انتخابات شنبه شب و پیروزی او در کارولینای جنوبی همه ‌چیز را تغییر داد. پیروزی بایدن در این ایالت، کمپین او را احیا کرد و همه‌ چیز را برای او تغییر داد. 48 ساعت باقیمانده تا سه‌شنبه بزرگ به ناگاه حریف‌های میانه‌روی بایدن پشت سر او قرار گرفتند و همگی متحد شدند تا برنی سندرز را شکست دهند. وقتی که روز چهارشنبه آغاز شد و رقابت در سه‌شنبه بزرگ به پایان رسید یک اتفاق شگفت‌انگیز و یک سورپرایز برای معاون اول سابق امریکا رخ داد. او در اکثر ایالت‌هایی که در آن انتخابات برگزار شد به پیروزی رسید و بایدن توانست رقیب اصلی خود یعنی برنی سندرز را پشت سر بگذارد. شاید تا یک هفته پیش بسیاری مبارزات انتخاباتی برای بایدن را تمام شده، می‌دانستند و احتمالا بسیاری گمان می‌کردند سه‌شنبه بزرگ بدون هیچ‌گونه شور و هیجانی برگزار می‌شود و همه آرا به سمت سندرز سرازیر می‌شود. ولی حالا نه تنها یک انتخابات جذاب دو قطبی در حزب شکل گرفته بلکه یک رقابت نزدیک میان دو طیف وجود دارد که احتمال بسیار زیاد تا پایان مسیر ادامه خواهد داشت چراکه اختلاف آرای هر دو بسیار نزدیک است.

جنب و جوش‌های سیاسی که تنها چند ساعت مانده به برگزاری انتخابات در روز سه‌شنبه به جو بایدن معاون رییس‌جمهور پیشین کمک کرد تا مقابل برنی سندرز، سناتور ورمونت به پیروزی‌های قابل توجهی دست پیدا کند.

به نوشته NPR انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری در میان دموکرات‌ها در یک مقطع تقریبا بیش از 20 نامزد داشت و حتی مناظره‌های انتخاباتی نیز در دو نوبت برگزار می‌شد اما حالا این رقابت تبدیل به یک رقابت دو نفره بین دو قطب فکری در حزب دموکرات شده است.

سندرز با وعده‌هایی مبنی بر ایجاد یک تحول و انقلاب در کشور از حمایت بخش مترقی حزب دموکرات بهره‌مند است. اما بایدن اکنون بخش مرکزی و میانه‌رو حزب را نمایندگی می‌کند و معتقد است که می‌خواهد روح امریکایی ‌را به امریکا بازگرداند. او تمرکز خود را به خصوص در سخنرانی‌ها روی ارایه یک وجهه خوب از جایگاه ریاست‌جمهوری قرار داده است. او مولفه‌های یک رییس‌جمهور خوب را بیان می‌کند. بسیاری معتقدند که بایدن از توانایی بیشتری برای مقابله با ترامپ برخوردار است.

بایدن اکنون پیروزی خود را مدیون نامزدهای میانه‌ای است که در ساعت‌های باقی مانده به انتخابات روز سه‌شنبه، منافع حزبی را به منافع شخصی ترجیح دادند و سعی کردند از عقیده‌ای که به آنها نزدیک‌تر است، حمایت کنند. پیت بوتجیج و ایمی کلوبوچار که در رقابت‌های ریاست‌جمهوری قرار داشتند شاید می‌توانستند با حضور در انتخابات روز سه‌شنبه تعدادی از نمایندگان حزبی و بخشی از آرا را به خود جذب کنند اما واقعیت آن است که این کار آنها بازی در زمین برنی سندرز بود زیرا آنها در عمل نمی‌توانستند، پیروز این میدان باشند. از همین رو غفلتی که میانه‌روها در بین جمهوری‌خواهان در سال 2016 انجام دادند از سوی دموکرات‌ها رخ نداد و میانه‌روها در یک بزنگاه حساس متحد شدند.

پیروزی قدرتمند بایدن در کارولینای جنوبی بار دیگر بایدن را احیا کرد. بایدن در آیووا چهارم شد، در نیوهمپشایر پنجم و در نوادا در جایگاه دوم قرار گرفت. ولی کارولینای جنوبی ایالتی بود که اصلی‌ترین پایگاه حامی او قرار داشت و آن افریقایی-امریکایی تبارها بودند که به نظر می‌رسید، رسالت احیای بایدن در انتخابات را برعهده داشتند و با قدرت او را به استقبال انتخابات سه‌شنبه فرستادند. پیروزی او در این انتخابات باعث شد که همه میانه‌روهای حاضر در انتخابات پشت بایدن قرار گیرند. همین افراد در هفته‌های گذشته، تلاش زیادی برای کنار گذاشتن بایدن انجام دادند و حتی به این نتیجه رسیده بودند که دیگر شانسی برای پیروزی ندارند و در مناظره‌های آخر نیز چندان روی آن تمرکز نداشتند. ولی از روز شنبه همه‌ چیز تغییر کرد. روز گذشته نیز پس از روشن شدن نتایج در 14 ایالت ایلهان عمر، نماینده مسلمان مجلس نمایندگان از جمله حامیان جدی برنی سندرز در توییتر خود نوشت، اگر روز سه‌شنبه ترقی‌خواهان مانند میانه‌روها متحد بودند، نتیجه تغییر پیدا می‌کرد و حتی می‌توانستیم در ایالت‌هایی که رقابت نزدیک بود نیز پیروز شویم.

معادلات در ایالت‌ها

اگر به نتایج آرا تا زمان تنظیم این گزارش به شکل قطعی نگاه کنیم، جو بایدن در 9 ایالت پیروز شد و در یک ایالت نیز به احتمال بسیار زیادی پیروز می‌شود. در 4 ایالت دیگر نیز برنی سندرز در 3 ایالت به‌ طور قطعی پیروز شده و در یک ایالت نیز به احتمال بسیار زیاد پیروز خواهد شد. برای هر دو نامزد پیروزی در دو ایالت تگزاس و کالیفرنیا بسیار مهم و حیاتی بود. برنی سندرز این شانس را داشت که در هر دو ایالت پیروز رقابت اعلام شود. هر چند که بایدن در کالیفرنیا، شانس خود را اندک می‌دید ولی در تگزاس اگرچه در نظرسنجی‌های اخیر جایگاه دوم را در این ایالت داشت اما حمایت‌های همه ‌جانبه از او در تگزاس او را برنده این رقابت سخت در ایالت تگزاس کرد. ایالت تگزاس و کالیفرنیا به این دلیل حایز اهمیت هستند که بیشترین نمایندگان حزبی را به خود اختصاص داده‌اند. تگزاس با 228 نماینده و کالیفرنیا با 415 نماینده برای هر نامزد انتخاباتی می‌تواند بسیار حایز اهمیت باشد.

به نوشته NBC اگرچه جو بایدن، معاون رییس‌جمهور با انتقادات شدیدی روبه‌رو است چراکه بسیاری معتقدند او در مناظره‌ها ضعیف عمل کرده، نتوانسته کمک‌های مالی خوبی گردآوری کند و عملکرد ضعیفی را در فعالیت‌های انتخاباتی خود در ایالت‌های مختلف بر جا گذاشته اما در نهایت او روز سه‌شنبه موفق شد، ایالت‌های متعددی را در مناطق جغرافیایی مختلف پیروز شود.

با این حال جو بایدن تسلط خوبی بر ایالت‌های جنوبی داشت چراکه آن مناطق امریکایی‌-آفریقایی تبارهای زیادی داشت که عضو حزب دموکرات بودند که حامیان اصلی جو بایدن به حساب می‌آیند. ویرجینیا، کارولینای شمالی، آلاباما، آرکانزاس، اوکلاهاما و تنسی از جمله این ایالات‌ها بود که بایدن در آنها پیروز شد. بایدن حتی توانست رای مینسوتا را نیز به دست آورد، ایالتی که سندرز یک روز پیش از انتخابات در آن کارزار انجام داد. بایدن حتی در ماساچوست ایالتی که هم الیزابت وارن و هم سندرز در آن کمپین‌های بزرگی برگزار کردند نیز پیروز شد.

به نوشته NPR برخی معتقدند یکی از دلایلی که دموکرات‌ها به سمت بایدن گرایش پیدا کردند این بوده که دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان تلاش می‌کنند که به دموکرات‌ها برچسب سوسیالیست بزنند. از همین رو انتخاب سندرز می‌توانست این برچسب جمهوری‌خواهان را تایید کند و به ضرر دموکرات‌ها در انتخابات نهایی تبدیل شود از همین رو سعی کردند تا از بایدن در این مسیر حمایت کنند از همین رو بسیاری بایدن را گزینه مناسب‌تری در برابر ترامپ می‌بینند.

با این وجود طبق پیش‌بینی‌ها برنی سندرز در کالیفرنیا پیروز شد و او همچنین در ایالت خود یعنی ورمونت نیز پیروز شد. سندرز همچنین در ایالت‌های یوتا و کلورادو نیز پیروز شد، ایالت‌هایی که اکثرا جمعیتی لاتین‌تبار دارند و آنها از سندرز حمایت می‌کنند.

با این وجود برنی سندرز تاکید بسیار زیادی دارد که می‌تواند جنبشی را رهبری کند که معطوف به یک طیف خاص نیست. او می‌تواند از همه نسل‌ها با تمام گرایش‌ها را در جنبش و کمپین خود جا دهد. او بارها روی این توانایی‌ها تکیه کرده است. سندرز آرای جوانان و رای اولی‌های امریکا را پشت سر خود دارد و تبدیل به بزرگ‌ترین سرمایه برای او شده که عملا تبدیل به قوه محرک کمپین او شده‌اند. ولی نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت هنگامی که حمایت‌ها و کنار رفتن‌ها به نفع بایدن آغاز شد، کمپین سندرز در موقعیت آچمز قرار گرفت و نتوانست واکنشی متناسب از خود نشان دهد و سندرز تنها ایستاد و تماشا کرد و از هواداران سایر نامزدها خواست تا به کمپین او بپیوندند. هر چند سندرز پیروان وفاداری داشت ولی پیروزی‌های اولیه او نیز مدیون اتحادیه‌های کارگری، لاتین‌تبارها و طبقه سفیدپوست در این ایالت‌ها بود. شاید سندرز هم بعد از پیروزی‌های اولیه به این نتیجه رسیده بود که به راحتی می‌تواند سایر رقبار را متحمل شکست کند و پیروز نهایی این رقابت شود و حتی شاید بازی را به نفع خود تمام شده می‌دید ولی در موقعیتی غیرقابل پیش‌بینی قرار گرفت. شاید او هم تصور می‌کرد، اتحاد پیش از سه‌شنبه بزرگ آن هم پشت سر جو بایدن غیرمحتمل باشد ولی این اتفاق رخ داد و موج سندرز را می‌توان گفت به شکل موقت متوقف کرد.

البته برخی مانند بیل دو بلاسیو، شهردار نیویورک که از جمله حامیان سندرز به حساب می‌آید به NPR گفت که از نظر من سندرز شانس بهتری برای شکست ترامپ دارد چراکه می‌تواند در ایالت‌های کلیدی رای‌دهندگان مختلف را به خود جذب کند.

اتحاد بر سر شکست ترامپ

با این حال پس از برگزاری انتخابات روز سه‌شنبه بایدن و سندرز در سخنرانی‌های خود تاکید کردند که فعالیت‌های آنها تنها معطوف بر اخراج ترامپ از کاخ سفید است و هر کدام سیاست‌هایی را ترسیم کرده‌اند که فکر می‌کنند از این طریق افرادی را نیز جذب کنند همچنین اقتصادی قدرتمند ایجاد کنند. بایدن در میان هواداران خود تاکید کرد که انرژی جدیدی به دست آورده که از آن می‌تواند علیه ترامپ استفاده کند. او در ادامه گفت: برخی در مورد انقلاب صحبت می‌کنند اما ما جنبشی را شروع کردیم که مشارکت را افزایش داد. این می‌تواند لحظه‌ای خارق‌العاده و کارهایی خارق العاده را رقم بزند.

در طرف مقابل اما باز هم برنی سندرز در خصوص جنگ عراق صحبت کرد و با افتخار گفت که به این جنگ رای نداده در حالی که کاندیدای دیگری از آن حمایت کرده است. اشاره مستقیم او به جو بایدن است. او همچنین تاکید کرد که مواضع او در بحث تجارت، مقررات مالی و مراقبت‌های بهداشتی مطابقت بیشتری با خواسته‌های طرفداران اصلی حزب دارد. سندرز با این وجود تاکید کرد: من امشب با اطمینان کامل به شما می‌گویم که قصد داریم، نامزدی دموکرات‌ها را به دست بیاوریم و به دنبال آن هستیم که خطرناک‌ترین رییس‌جمهور تاریخ این کشور را نیز شکست دهیم.

500 میلیون دلار برای هیچ

مایکل بلومبرگ، تاجر میلیاردر و شهردار پیشین نیویورک برای اولین ‌بار به صورت رسمی در انتخابات قرار گرفت و برای حضور در این رقابت نیز 500 میلیون دلار هزینه کرد اما عملا هیچ دستاوردی برای او به همراه نیاورد. بلومبرگ رسما در هیچ ایالتی نتوانست به پیروزی دست پیدا کند و هزینه هنگفت برای او نتیجه‌ای نیز در پی نداشت و تنها در برخی مناطق با محدود رای خود تعدادی از نمایندگان را به سمت خود سوق داد. شروع بلومبرگ پایانی برای او نیز شد. با آغاز روز چهارشنبه در امریکا بلومبرگ رسما از رقابت‌های ریاست‌جمهوری کناره‌گیری و حمایت خود از جوبایدن را رسما اعلام کرد.

آینده وارن

الیزابت وارن نیز در این انتخابات نتوانست دستاورد چندانی داشته باشد. او حتی در ایالت‌هایی که امید داشت تا خودی نشان دهد نیز عملا از چرخه رقابت کنار گذاشته شد و حالا بسیاری صحبت از کناره‌گیری او می‌کنند و اکنون این گمانه‌زنی به شکل جدی وجود دارد که او اگر کنار رود به نفع چه کسی از رقابت خارج خواهد شد. برخی معتقدند که وارن در صورت خروج از سندرز حمایت خواهد کرد ولی اکنون بهترین گزینه برای میانه‌روهای حزب دموکرات ماندن وارن در رقابت است چراکه این به نفع آنها تمام خواهد شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری