کد خبر 421997

بی‌بی همچنان زیر تیغ

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی اسرائیل، در سومین انتخابات این رژیم در نهایت توانست رقیب محبوبش بنی گانتس را پشت سر بگذارد؛ اما باز هم در کسب اکثریت مطلق کنست (پارلمان اسرائیل) ناکام ماند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، نتایج انتخابات دوم مارس اسرائیل نشان می‌دهد نتانیاهو با دو کرسی فاصله با داشتن اکثریت کنست، هرچند هنوز برای تشکیل کابینه نیازمند ائتلاف است اما می‌تواند به بن‌بست سیاسی در اسرائیل پایان دهد. این در حالی است که نتانیاهو دو هفته دیگر باید برای رسیدگی به اتهام فسادش در دادگاه حضور یابد.‌ائتلاف راست مذهبی نتانیاهو 59 کرسی به دست آورده و برای کسب اکثریت کنست 120عضوی اسرائیل فقط نیازمند دو کرسی دیگر است. چنین رأی بالایی به او این شانس را می‌دهد تا با راضی‌کردن دو نفر از دیگر احزاب ائتلاف اکثریت را در کنست تشکیل دهد. علاوه بر این، روزهای آتی احتمالا اسرائیل شاهد درگیری میان نهادهای سیاسی و قضائی بر سر نخست‌وزیری نتانیاهو خواهد بود که آیا او می‌تواند با وجود اتهام قضائی کابینه تشکیل دهد.

اما نتانیاهو و متحدانش ‌در انتخابات آوریل گذشته با وجود کسب 60 کرسی هم نتوانستند کابینه تشکیل دهند، اما نتانیاهو اکنون انگیزه بیشتری دارد ‌و رقبایش از همیشه خسته‌تر به نظر می‌رسند. در چنین شرایطی است که تحلیلگران فرضیه‌هایی از احتمال پیوستن دو نفر از متحدان گانتس برای تکمیل 61 نفر اکثریت کنست برای نتانیاهو را مطرح می‌کنند. گانتس و متحدان چپ میانه‌اش از جمله فهرست مشترک اعراب،54 کرسی به دست آورده‌اند اما پیش از انتشار نتایج اولیه گانتس در جمع خبرنگاران ضمن اعلام اینکه «ما به مبارزه ادامه می‌دهیم» از هوادارانش خواسته بود تا اعلام نتایج نهایی منتظر بمانند؛ گانتس به حامیانش یادآوری کرده است  نتانیاهو به‌زودی باید در جایگاه متهم بنشیند و از خود دفاع کند. اما گانتس  به همدردی با حامیانش پرداخت: «من احساس ناامیدی و درد شما را درک می‌کنم و در آن با شما سهیم هستم». فهرست مشترک اعراب در این میان توانسته با کسب 15 کرسی، دو کرسی بیشتر از پیش، رکورد تاریخی حضور در کنست اسرائیل را ثبت کند.

اما از آنجایی که نتانیاهو با اتهاماتی مواجه است، هنوز مشخص نیست آیا رووین ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل، از نظر قانونی این اجازه را دارد از او برای تشکیل کابینه دعوت کند یا نه. چنین شرایطی در اسرائیل بی‌سابقه است و دادگاه عالی احتمالا امیدوار است نهادهای قانونی بتوانند پاسخی مناسب برای این موقعیت پیدا کنند تا شرایط انتخابات ژانویه دوباره تکرار نشود. اما تحلیلگران معتقدند دادگاه عالی اسرائیل در نهایت مجبور به مداخله در این مسئله خواهد شد و آن زمان است که قضات این مجموعه باید تصمیم بگیرند کسی را که توانسته رأی مردم را کسب کند فاقد صلاحیت معرفی کنند یا اجازه دهند فردی که متهم به رشوه، تقلب و نقض اعتماد است، کابینه تشکیل دهد. اما در نتانیاهو در بدترین حالت، از رأی به‌دست‌آمده در این انتخابات به نفع خود در دادگاه استفاده می‌کند تا بتواند دستی‌باز‌ در مذاکرات با مقامات قضائی داشته باشد.‌اما اگر دوره جدید نخست‌وزیری نتانیاهو با همه این شرایط آغاز شود، او در نخستین اقدام خود راه را برای الحاق مناطق اشغالی کرانه باختری به اسرائیل هموار می‌کند؛ مسئله‌ای که دولت آمریکا با ارائه آن در طرح معامله قرن خود آن را تأیید کرده است؛ در حالی که بیشتر کشورهای جهان آن را غیرقانونی می‌دانند. علاوه بر این، آغاز دوره پنجم نخست‌وزیری نتانیاهو به معنی تسلط دوباره متحدان فوق ارتدکس او در مسائل مذهبی و دولتی است که به‌شدت در موضوعاتی مانند ازدواج و دیگر مباحثی که جامعه اسرائیل با آن مواجه است، تأثیرگذار خواهد بود. 

رقیب اصلی نتانیاهو در این انتخابات، یعنی گانتس، معتقد است اکثریت محدود نتانیاهو و هوادارانش در کنست به حاکمیت قانون ضربه بزرگی خواهد زد. نتانیاهوی 70ساله اما تلاش دارد توجهات را از اتهامات قضائی‌اش منحرف کند. این‌چنین بود که در اولین حضور در جمع هوادارانش، رقابت‌پذیری و سلامت روانی گانتس را زیر سؤال برد. کمی پیش از این انتخابات یعیر نتانیاهو، فرزند نخست‌وزیر اسرائیل، شایعاتی درباره زندگی شخصی گانتس و مسائل روانی او در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرد؛ این اتهامی است که نتانیاهو آن را رد می‌کنند اما شواهدی که کمپین انتخاباتی گانتس هفته گذشته منتشر کرد، نشان می‌دهد آنها در انتشار این شایعات دست داشته‌اند. به این ترتیب، احتمالا نتانیاهو باید در دادگاه دیگری به این مسئله هم پاسخ دهد.  

فلسطینی‌ها هم درباره پیروزی نتانیاهو در این انتخابات نظر متفاوتی دارند. صائب عریقات، از مذاکره‌کنندگان قدیمی فلسطینی، با انتشار پستی در توییتر خود به پیروزی نتانیاهو این‌چنین واکنش نشان داد: «مشخص است که شهرک‌سازی، اشغال و آپارتاید در انتخابات اسرائیل پیروز شده است». عریقات کمپین انتخاباتی نتانیاهو را «سمت اشتباه تاریخ» توصیف کرده است.

نتایج انتخابات اخیر اسرائیل بالاترین میزان مشارکت مردمی از سال 2015 در این رژیم را نشان می‌دهد؛ آن هم در صورتی که کمپین‌های انتخاباتی در هفته‌های پایانی شبیه درگیری‌های خیابانی شده و روزهای منتهی به انتخابات هم خطر ویروس کرونا در این منطقه تشدید شده بود.

در هر صورت ریولین اجازه تشکیل کابینه را به نامزدی می‌دهد که معتقد باشد می‌تواند از عهده چنین امری برآید؛ اگر این نامزد نتانیاهو باشد، فعالیت‌های او برای تشکیل کابینه احتمالا به دلیل ماجرای دادگاهش به تعویق خواهد افتاد. حتی اگر نتانیاهو بتواند ماجرای دادگاه و تشکیل دولت را هم‌زمان پیش ببرد، اصلا بعید نیست که او مانند دو انتخابات قبلی در تشکیل کابینه ناکام بماند. اگر نتانیاهو نیاز پیدا کند تا حزب دیگری را به ائتلافش اضافه کند، دور جدیدی از پوکر سیاسی در اسرائیل آغاز خواهد شد که در آن رهبران سیاسی برای فداکاری در مسیر حرکت‌نکردن به سمت انتخابات چهارم بسیار تحت فشار قرار خواهند گرفت. به این ترتیب، انتظار می‌رود اسرائیل هفته‌ها و ماه‌های آینده را صرف دورزدن در این بن‌بست سیاسی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر