کد خبر 420695

اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در ابعاد جهانی است

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در بیانیه ای ضمن تشریح اقدامات ایران برای مقابله با کرونا اعلام کرد: اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در ابعاد جهانی است و کلیه کشورها باید با مساعی و هم افزایی و همکاری دسته جمعی در جهت کنترل آن اقدام کنند.

به گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در این بیانیه‌ آمده است: متعاقب شیوع ویروس کرونا در چین، جمهوری اسلامی ایران وفق وظایف بین المللی خود اقدامات لازم اولیه برای بررسی راهکارهای مقابله با همه گیری این بیماری را در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، از تاریخ ۱/۱۱/۹۸ ستاد کنترل کرونا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شده و در همین راستا، جلسات منظم روزانه در آن وزرات تشکیل و آخرین وضعیت این اپیدمی بررسی و در ساعت مشخصی برای عموم اطلاع رسانی می شود.

 در بخش دیگری از این بیانیة‌آمده است: اولین مورد ابتلاء به ویروس کووید-۱۹ در ایران در تاریخ ۳۰/۱۱/۹۸ در شهر قم مورد شناسایی قرار گرفت. علیرغم آنکه کشور در آستانه برگزاری انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی قرار داشت، موضوع بدون هیچگونه ملاحظه کاری بصورت شفاف و به منظور هشدار عمومی و در راستای حفظ سلامت عمومی و پیروی از مقررات بین المللی بهداشت اطلاع رسانی گردید. باید توجه داشت که طبق استاندارهای جهانی مرجع اعلام آمار در مورد ویروس کرونا، فقط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است.

 سفارت جمهوری  اسلامی ایران در فرانسه با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران با وقوف به مسئولیت خود، تمامی اطلاعات لازم را بصورت شفاف در اختیار نهادهای بین المللی مربوطه قرار داده است،اعلام کرد: ایران همچنین از مدیران و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت دعوت بعمل آورده است تا از امکانات بهداشتی و ظرفیت درمانی کشور بازدید نموده و مشاوره‌های لازم و تجربیات سایر کشورها را در جهت مبارزه با این ویروس در اختیار ایران قرار دهند.

بر اساس این بیانیه،‌اعلام ابتلاء به ویروس کرونا از سوی مقامات ایران می‌تواند نماد بارزی از حقیقت گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با شیوع این بیماری باشد. ضمنا ایران بر اساس مسوولیتی که در چارچوب مقررات بین المللی بهداشت بر عهده کشورها نهاده، نسبت به همرسانی بهنگام اطلاعات خود به کشورهای دیگر اقدام نموده  و انتظار دارد سایر کشورها نیز با عمل به تعهدات خود به اجرای جمعی مقررات بهداشتی و یاری رساندن به بیماران کمک کنند.

 در بخش دیگری از این بیانیه‌آمده است: ویروس کرونا نشان داد تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران که در قالب سیاست فشار حداکثری وضع شده اند، تهدیدی برای بهداشت بین المللی نیز محسوب می شوند. با توجه به اینکه اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در ابعاد جهانی است ضرورت ایجاب می‌نماید تا کلیه کشورها با مساعی و هم‌افزایی و همکاری دسته جمعی در جهت کنترل این اپیدمی برآیند.

 سفارت کشورمان در این بیانیه یادآور شد: در این راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران از طریق تماس با ارگان‌های ذیربط در فرانسه و ارسال نامه‌های جداگانه به برخی از وزرای این کشور، ضمن تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران و چگونگی مقابله جدی و همگانی با آن، بر تعامل و همکاری جمعی برای مقابله با این معضلِ امروز جهان بخصوص مساعدت و همکاری میان ایران و فرانسه، تاکید نمود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر