{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 420670

آمار لحظه به لحظه افزایش شمار مبتلایان به ویروس «کرونا» در جهان، همه کشورها را به حال آماده باش درآورده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد، نمی‌توان الگو یا حتی مرزی برای ابتلا به کرونا تعریف کرد چرا که این ویروس مرزهای قاره‌ای را درنوردیده و از امریکا تا آسیا و اقیانوسیه نیز در امان نمانده و دست کم 53 کشور تاکنون درگیر آن شده‌اند. در این شرایط رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز بر خطر همه گیر شدن ویروس در سراسر جهان تأکید و آماده باش بهداشتی در سراسر کره خاکی اعلام کرده است. در این میان دونالد ترامپ و دولتمردان نزدیک به او با کم اهمیت جلوه دادن این ویروس و در امان ماندن مردم امریکا، واکنش سازمان‌های بهداشتی و مؤسسات تحقیقاتی کشور خود را برانگیخته‌اند.

در حالی که وزیر خارجه امریکا در چند هفته اخیر، مدیریت چند کشور خاستگاه این ویروس در خارج از مرزهای چین را به نقد کشیده بود، «الجزیره» نوشت؛ دونالد ترامپ تنها یک روز قبل از شناسایی نخستین مورد ابتلا به کرونا در کالیفرنیا در جمع خبرنگاران با کم اهمیت جلوه دادن این ویروس از آمادگی کامل امریکا گفت: «فکر نمی‌کنم کنترل شیوع این بیماری غیرقابل اجتناب باشد. اما اینکه این اتفاق محتمل باشد یا قطعی و اینکه  در سطح محدود یا وسیع رخ دهد آنچه مسلم است ما برای مقابله با آن آمادگی داریم. ما هر کاری انجام می‌دهیم بنابراین ریسک ابتلای امریکایی‌ها به این بیماری بسیار پایین است و ما بهترین کارشناسان جهان را اینجا داریم. من به خودم برای حفاظت از جان مردمانمان از ویروس کرونا تبریک می‌گویم و به امریکایی‌ها قول می‌دهم که ریسک شیوع آن بسیار پایین است. اولویت نخست ما سلامت و امنیت مردم امریکا است و مطمئن باشید که ما آمادگی کامل برای کنترل بیماری را داریم.»

دونالد ترامپ پیش از این نیز برای مقابله با این ویروس 2.5 میلیارد دلار بودجه درخواست کرده بود. این در حالی است که دموکرات‌ها این بودجه را ناکافی دانسته و با نقد سیاست‌های ترامپ و خطر بالقوه شیوع بیماری بر لزوم افزایش این بودجه تا 8.5 میلیارد دلار تأکید کرده اند.

اما همه این اظهارات در حالی مطرح شده است که علاوه بر هشدار همه‌گیری در روزهای آتی، کمبود امکانات برای شناسایی بیماری و کارشکنی‌های درمانی در امریکا از سوی سازمان‌های بهداشتی این کشور مورد نقد بسیار قرار گرفته است. به گزارش «سی‌ان‌ان»، بسیاری از رسانه‌های امریکایی سخنان اخیر ترامپ و دولتمردان امریکایی را مغایر با واقعیت موضوع دانسته و این کم اهمیت جلوه دادن وقایع را ضربه مهلکی بر اعتماد مردم این کشور در مواجهه با این ویروس همه گیر می‌دانند.در این شرایط نخستین واکنش‎ها به اظهارات ترامپ از سوی مقامات کالیفرنیا مطرح شد. مقامات این ایالت امریکایی که نخستین مورد ابتلای امریکا را داشته است از کمبود کیت‌های شناسایی گله و شکایت داشتند. این کمبودها به شکلی بود که نمونه‌گیری از نخستین بیمار 4 روز پس از بستری انجام شد و همین امر بر شمار مبتلایان افزوده است.

نقد غیرمستقیم دانشمندان امریکایی به ترامپ

تناقض اظهارات دولت ترامپ در مواجهه با شیوع کرونا در امریکا و جهان با گفته‌های علمی دانشمندان این کشور مسیر سخت این مبارزه را بیشتر از قبل به اثبات می‌رساند. «مایکل ویلکس»، استاد داروسازی و بهداشت در دانشگاه دیویس به «الجزیره» گفت: «ما هیچ رازی برای حفاظت از مردم امریکا نداریم. همه دستورات ما برای پیشگیری و مراقبت شخصی، عمومی و محیط زیستی و آرامش است. بدون شک ما راه سختی برای مقابله با این ویروس در پیش خواهیم داشت.» از سوی دیگر دانشمندان امریکایی ادعای ترامپ برای تولید سریع واکسن مقابله با کرونا را در تاریخ بشر غیرممکن دانسته و حداقل زمان یک سال تا 18 ماه را برای آن پیش‌بینی کرده‌اند.

از ممنوعیت حج عمره تا بیماری پاپ

براساس گزارش سایت «ساوت چاینا مورنینگ پست»، از 83 هزار و 889 مورد مبتلای کرونا در سراسر جهان، 2867 مورد کشته و 36 هزار و 834 نفر بهبود یافته‌اند. در این میان همچنان چین با 78 هزار و 832 مورد ابتلا و 2788 مرگ در صدر فهرست مبتلایان است اما خارج از مرزهای چین همچنان کره جنوبی(2 هزار و 337 ابتلا، 14 مرگ)، ایتالیا(655 ابتلا، 17 مرگ) و ایران(388 ابتلا و 34 مرگ) بحرانی‌ترین نقاط ابتلا به این بیماری در سراسر جهان هستند.

این مثلث سه گانه شرایط ویژه هشدار را در آسیا، اروپا و خاورمیانه به وجود آورده است. آفریقا نیز با شناسایی نخستین بیمار در نیجریه به‌تازگی به قاره‌های میزبان اضافه شده است. سازمان بهداشت جهانی نیز پیش‌تر سرعت شیوع این بیماری در خارج از چین را بیش از داخل آن عنوان کرده بود.در این شرایط، کشورها برای مقابله به حال آماده باش درآمده‌اند. به‌گزارش «فرانس 24»، عربستان با توجه به میزبانی هر ساله از حجاج مسلمان سراسر جهان، در بیانیه‌ای از لغو ویزا برای حج عمره خبر داده است. همچنین ورود گردشگران از کشورهای درگیر با کرونا نیز به عربستان و بسیاری از کشورهای خاورمیانه ممنوع شده است. شماری از کشورهای حوزه خلیج فارس نیز با تعطیلی موقت مدارس و محدودیت پروازها تمهیدات پیشگیرانه را آغاز کرده‌اند. ژاپن(186ابتلا، 4 مرگ) علاوه بر کاهش تردد، مدارس را به‌مدت یک ماه تعطیل کرده است.

 کره‌جنوبی علاوه بر تمهیدات ویژه پیشگیرانه بهداشتی، شمار نمونه‌گیری‌ها را افزایش داده است. در ایتالیا به‌عنوان قطب کرونا در اروپا شرایط خاص اعلام شده است. همچنین سایت «مترو» در گزارشی از ابتلای «پاپ فرانسیس»، رهبر 83 ساله کاتولیک‌های جهان به بیماری مرموزی با علایم سرفه و گرفتگی بینی خبر داده است. خبر این بیماری یک روز پس از اعلام حمایت پاپ از مبتلایان به کرونا در رسانه‌ها منتشر شده اما هنوز جزئیاتی  از بیماری پاپ انتشار نیافته است. به نوشته «الجزیره»، رئیس جمهوری مغولستان نیز پس‌از بازگشت از سفر کاری به چین، با بروز علایم کرونا به قرنطینه فرستاده شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری