{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 420631

سفارت ایران در پاریس اعلام ابتلا به ویروس کرونا از سوی مقامات ایرانی را نماد بارزی از حقیقت گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی برشمرد و بر تلاش همه کشورها برای همکاری دسته جمعی به منظور کنترل این ویروس تأکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در اطلاعیه ای به تشریح اقدامات دولت ایران برای کنترل و مقابله با شیوع ویروس کرونا پرداخت.

در این اطلاعیه آمده است: متعاقب شیوع ویروس کرونا در چین، جمهوری اسلامی ایران وفق وظایف بین المللی خود اقدامات لازم اولیه برای بررسی راهکارهای مقابله با همه گیری این بیماری را در دستورکار خود قرار داد. از تاریخ اول بهمن ۱۳۹۸ ستاد کنترل کرونا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شده و در همین راستا، جلسات منظم روزانه در آن وزرات تشکیل و آخرین وضعیت این اپیدمی بررسی و در ساعت مشخصی برای عموم اطلاع رسانی می شود.

این اطلاعیه می افزاید: اولین مورد ابتلاء به ویروس کووید-۱۹ در ایران در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ در شهر قم مورد شناسایی قرار گرفت. علیرغم آنکه کشور در آستانه برگزاری انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی قرار داشت، موضوع بدون هیچگونه ملاحظه کاری به صورت شفاف و به منظور هشدار عمومی و در راستای حفظ سلامت عمومی و پیروی از مقررات بین المللی بهداشت اطلاع رسانی شد. باید توجه داشت که طبق استاندارهای جهانی مرجع اعلام آمار در مورد ویروس کرونا، فقط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است.

این اطلاعیه خاطرنشان می کند: جمهوری اسلامی ایران با وقوف به مسئولیت خود، تمامی اطلاعات لازم را به صورت شفاف در اختیار نهادهای بین المللی مربوطه قرار داده است. ایران همچنین از مدیران و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت دعوت به عمل آورده است تا از امکانات بهداشتی و ظرفیت درمانی کشور بازدید کرده و مشاوره های لازم و تجربیات سایر کشورها را در جهت مبارزه با این ویروس در اختیار ایران قرار دهند.

در این اطلاعیه آمده است: اعلام ابتلاء به ویروس کرونا از سوی مقامات ایران می تواند نماد بارزی از حقیقت گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با شیوع این بیماری باشد. ضمنا ایران بر اساس مسئولیتی که در چارچوب مقررات بین المللی بهداشت بر عهده کشورها نهاده، نسبت به همرسانی بهنگام اطلاعات خود به کشورهای دیگر اقدام کرده و انتظار دارد سایر کشورها نیز با عمل به تعهدات خود به اجرای جمعی مقررات بهداشتی و یاری رساندن به بیماران کمک کنند.

این اطلاعیه می افزاید: ویروس کرونا نشان داد تحریم های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران که در قالب سیاست فشار حداکثری وضع شده اند، تهدیدی برای بهداشت بین المللی نیز محسوب می شوند. با توجه به اینکه اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در ابعاد جهانی است ضرورت ایجاب می کند تا کلیه کشورها با مساعی و هم افزایی و همکاری دسته جمعی در جهت کنترل این اپیدمی برآیند.

در پایان این اطلاعیه آمده است: در این راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران از طریق تماس با ارگان های ذیربط در فرانسه و ارسال نامه های جداگانه به برخی از وزرای این کشور، ضمن تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران و چگونگی مقابله جدی و همگانی با آن، بر تعامل و همکاری جمعی برای مقابله با این معضل امروز جهان به خصوص مساعدت و همکاری بین ایران و فرانسه، تاکید کرد.

 سفارت ایران در پاریس روز گذشته نهم اسفند ماه نیز با اعلام شماره تماسی، آمادگی خود را برای ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات و در صورت امکان مساعدت به هموطنان ایرانی در پی شیوع ویروس کرونا اعلام کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری