{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 416574

دولت آمریکا در تلاش است با ارائه پیشنهادهای جذاب به کشورهای آفریقایی آنها را به نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی و دوری از ایران ترغیب کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک رسانه آمریکایی امروز چهارشنبه گزارش داده دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در راستای تلاش‌های خود برای تقویت ائتلاف علیه ایران نگاهش را به سمت آفریقا معطوف کرده است.

پایگاه «هیل»، نزدیک به کنگره آمریکا گزارش داده دولت آمریکا در راستای تلاش برای مقابله با ایران قصد نزدیک شدن به سودان و مراکش دارد. برنامه واشنگتن بخشی از ائتلاف بزرگتر آمریکا و کشورهای خاورمیانه است که کشورهای دیگری نظیر امارات متحده عربی و عربستان سعودی هدایت آن را به عهده دارند. 

طبق این گزارش، دولت ترامپ مشوق‌های کلیدی زیادی به این دو کشور آفریقایی در ازای نرمش در برابر اسرائیل و تقویت ائتلاف ضد ایران پیشنهاد داده است.

برای سودان، دیداری که روز ۳ فوریه میان رئیس شورای حاکمیتی سودان با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی انجام گرفت نشانه‌ای از تمایل این کشور برای تعمیق روابط با آمریکا تعبیر شد و واشنگتن ممکن است در قرار گرفتن نام این کشور آفریقایی در فهرست کشورهای حامی «تروریسم دولتی» تغییراتی ایجاد کند.

دولت ترامپ همچنین در صدد است در ازای عادی‌سازی روابط میان مراکش و اسرائیل، ادعای حاکمیت این کشور بر اراضی مورد مناقشه در «صحرای غربی» را به رسمیت بشناسد. 

هیل نوشت این طرح در شرایطی در حال پیگیری است که دولت ترامپ در جلب حمایت کشورهای عربی و آفریقایی از طرح موسوم به «معامله قرن» ناکام مانده است.

طبق ادعای هیل، بسیاری از کشورهای عربی و کشورهای مسلمان، ارائه راه حلی منصفانه برای پایان دادن به درگیری‌های میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را پیش‌شرطی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل عنوان می‌کنند.

نهادهای رسمی اعم از اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان همکاری اسلامی همگی به طور رسمی طرح موسوم به معامله قرن را رد کرده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری