کد خبر 414317

بورل از طرح به اصطلاح صلح آمریکا انتقاد کرد

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ملاقات با وزیر خارجه اردن به صراحت از معامله قرن پیشنهادی دولت آمریکا انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه در دیدار با وزیر خارجه اردن از معامله قرن پیشنهادی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن، طرح سازش تحمیلی آمریکا را «طرح به اصطلاح صلح» توصیف کرد و گفت این طرح، «بسیاری از مؤلفه‌های مورد توافق بین‌المللی را به چالش می‌کشد: مرزهای ۱۹۶۷، بر اساس توافق دو طرف و اینکه اسرائیل و یک کشور مستقل و زیست‌پذیر فلسطین در صلح، امنیت و به‌رسمیت‌شناسی متقابل، در کنار یکدیگر زندگی کنند.»

جوزپ بورل در این دیدار به تعهد اروپا به راه حل دو دولتی و احترام به قوانین بین‌المللی اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه گذشته طی نشستی به همراه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن خود که مدعی است برای پایان دادن به منازعه فلسطینیان و صهیونیست‌ها است، رونمایی کرد. در این طرح، شهر قدس به کلی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، به این رژیم واگذار شد و مقرر گردید که تنها بخش‌هایی در شرق این شهر به دولت فلسطین واگذار شود. (جزئیات بیشتر)

به نوشته جروزالم پسـت، وزیر خارجه اردن نیز در این دیدار به اقدامهای یکجانبه رژیم اسرائیل همچون انضمام اراضی فلسطین که نقض قوانین بین‌المللی است و اقدامات تحریک‌کننده که منطقه را پیشتر به سوی تنش و کشمکش می‌برد، اشاره کرد.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به اردن سفر کرده است با شاه اردن نیز دیدار و درباره تحولات منطقه و راهکارهای تقویت روابط دوجانبه گفت‌وگو کرده است. (جزئیات بیشتر)

بورل قرار است برای دیدار با مقلامات ارشد ایران فردا دوشنبه به تهران سفر کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر