{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 413995

هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران پس از امضای برجام، به دلیل تحریم‌های بین‌المللی مجوز پروازهای خارجی را ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، این منبع آگاه که نامی از او برده نشد روز شنبه ۱۲ بهمن اظهار کرد: «با توجه به این‌که تحریم هستیم سیستم نرم‌افزاری هواپیماهای برجامی به روزرسانی نشده و اجازه پرواز به خارج از کشور را ندارند و احتمال دارد حتی در فرودگاه‌های کشورهای همسایه نیز به دلیل نداشتن تاییدیه‌های ایمنی پرواز، توقیف شود.»

او در همین زمینه اشاره کرد که هواپیماهای جدید هما تاییدیه ایمنی پرواز از اروپا را دارند و بر اساس قوانین این قاره هر سه سال یک بار باید این تاییدیه بازبینی شود تا سیستم جهت‌یابی آن به روزرسانی شود.

پس از امضای برجام، ایران با وجود عقد قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیما شامل ۱۰۰ فروند ایرباس، ۸۰ فروند بوئینگ و ۲۰ فروند ای‌تی‌آر موفق شد تنها سه فروند ایرباس  و ۱۳ فروند ای‌تی‌آر وارد ناوگان هوایی خود کند.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، عدم مجوز پرواز این هواپیماها به دلیل «نداشتن سیستم جهت‌یابی» را تایید کرد.

 با این حال او ممنوعیت پروازهای بین‌المللی را صرفا محدود به اروپا دانست و به ادامه پرواز به مقاصدی از جمله پاکستان، هند، جنوب خلیج فارس، مالزی و تایلند خبر داد.

اسعدی سامانی از تلاش شرکت هما ‌برای تهیه نرم‌افزار مربوط برای به روزرسانی سیستم‌ جهت‌یابی خبر داد. او گفت که پرواز این هواپیما‌ها در پروازهای داخلی «به صرفه» نیست.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری