{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 413778

دهمین روز دادگاه استیضاح دونالد ترامپ برای بحث درباره لزوم احضار شاهدان و مدارک مربوط به اتهامات رئیس‌جمهوری آمریکا به ویژه درباره رسوایی اوکراین گیت، بعدازظهر جمعه آغاز به کار کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آنچه که میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا پیشنهاد کرد و مورد موافقت طرفین قرار گرفت، دادستان های استیضاح و وکلای مدافع ترامپ چهار ساعت هر کدام دو ساعت درباره لزوم احضار شاهدانی همچون جان بولتون مشاور برکنار شده امنیت ملی کاخ سفید، مایک مولوینی سرپرست دفتر ترامپ و دیگر اسناد و مدارک مربوطه، بحث می کنند.

پس از آن، سناتورها درباره این قطعنامه رای گیری خواهند کرد که البته دموکرات‌ها مجاز خواهند بود به هر تعداد که بخواهند اصلاحیه ارائه کنند.
بررسی این اصلاحیه ها می تواند تا دیر وقت به طول انجامد و رای گیری درباره این قطعنامه را به روز شنبه موکول سازد. در صورتی که این قطعنامه به تصویب نرسد که با توجه به اکثریت جمهوریخواهان، انتظار می رود چنین باشد؛ آنگاه محکمه ترامپ در روز دوشنبه با برگزاری آخرین اظهارات دو طرف دعوا پیگیری خواهد و پیش بینی می شود، رای گیری نهایی درباره سرنوشت این پرونده به روز چهارشنبه موکول شود.
 این در شرایطی است که قرار است دونالد ترامپ شامگاه سه شنبه به وقت محلی در کنگره، سخنرانی سالانه خود را داشته باشد.

لزوم احضار شاهدان به ویژه جان بولتون از زمانی داغ شد که در بخشی از کتاب در دست انتشار وی که نیویورک تایمز افشا کرد، مساله فشار به اوکراین برای انجام تحقیقات علیه هانتر بایدن فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۲۰ مورد تاکید قرار گرفته است.

اگرچه این مساله از سوی کاخ سفید و رئیس جمهوری آمریکا رد شده است اما فشار بر جمهوریخواهان ایجاد کرد که بخواهند درباره این قطعنامه رای گیری کنند.

در صورتی که چهار نفر از جمهوریخواهان موافق حضور این شاهدان شوند، قطعنامه با ۵۱ رای به تصویب خواهد رسید هرچند که باید دید وکلای مدافع ترامپ چه پیشنهادهایی را برای احضار شاهدان مطرح خواهند کرد.

در روزهای گذشته، آنها خواستار احضار افشاگر، بایدن‌ها، برخی اعضای مجلس نمایندگان و حتی آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات این مجلس شده بودند.

نشست امروز محکمه ترامپ با اظهارات آدام شیف سرپرست تیم مدیران استیضاح آغاز شد.

عضو دموکرات مجلس نمایندگان، اظهارات خود را به جدیدترین اطلاعات منتشر شده در روزنامه نیویورک تایمز آغاز کرد که نقش رئیس جمهوری بر کارزار فشار بر اوکراین برای انجام تحقیقات علیه بایدن، بسیار زودتر از آنچه که تاکنون مطرح شده است، وجود داشت.

شیف همچنین تاکید کرد پت سیپلونی سرپرست مشاوران حقوقی کاخ سفید و یکی از وکلای مدافع ترامپ در محکمه استیضاح، جزو کسانی بوده است که در زمان صدور دستور العمل توقیف کمک‌های نظامی اوکراین، حضور داشته است.

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا افزود: سیپلونی گفت که همه حقایق باید مشخص شود، خب این یک واقعیت جدید است که نشان می دهد سیپلونی خود در حلقه افراد مطلع بوده است.

شیف به نسخه دست نویس کتاب جان بولتون هم اشاره کرد و گفت این مطالب هم دیگر دلیلی است که می خواهیم از زبان شاهدان بشنویم و گواهی بر لزوم تماس با مشاور سابق ترامپ است.

زوئی لوفگرن دیگر عضو هیات مدیران استیضاح منتخب مجلس نمایندگان هم درباره لزوم فراخواندن شاهدان پرونده اتهامی ترامپ به محکمه سنا، به پیشینه تاریخی حضور شاهدان در دادگاه استیضاح پرداخت.

وی اظهار کرد که چگونه مشاور امنیت ملی جورج دابلیو بوش، جیمی کارتر و باراک اوباما در حالی که مسئولیت داشتند، به سنا آمدند تا ادای شهادت دهند.

عضو دموکرات مجلس نمایندگان افزود نباید اجازه دهید رئیس جمهوری از پاسخگویی طفره رود با اینکه به روشنی در کتاب بولتون می بینیم که چه رخ داده است. هیچ خطر امنیت ملی در قبال توقیف کمک‌های امنیتی به اوکراین وجود نداشته است.

لوفگرن ادامه داد: رئیس جمهوری متن دو تماس تلفنی خود با ولودیمیر زلنسکی را از طبقه بندی خارج کرد، همه ۱۷ شاهد هم در مجلس نمایندگان درباره رفتار رئیس جمهوری نسبت به اوکراین شهادت دادند. ما علاقمند نیستیم که چیز بیشتری درباره اوکراین بپرسیم. این مساله به سادگی یک بحث جعلی است.

از دیگر موضوعاتی که در محکمه امروز استیضاح ترامپ مورد توجه قرار گرفت، اظهارات جان کلی رئیس دفتر پیشین کاخ سفید و همچنین وزیر اسبق امنیت داخلی آمریکا بود که گفته است بدون حضور شاهدان، سنا تنها نیمی از وظیفه خود را عمل کرده است.

آدام شیف در دفاعیات خود که ظاهرا به صورت آنلاین خبرهای مربوطه را از رسانه‌هایی همچون نیویورک تایمز دریافت می کند، به این مساله توجه داد و گفت من نمی توانم با "کلی" موافق باشم چرا که بدون حضور شاهدان در محکمه، به هیچ وجه دادگاهی وجود ندارد.

وی افزود شما و ما می دانیم که دیگرانی هم هستند که باید حرف‌های آنها شنیده شود.

به درخواست رهبر جمهوریخواهان، دادگاه استیضاح ترامپ به مدت ۱۵ دقیقه، تنفس اعلام کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری