کد خبر 410368

توافق تجاری آمریکا و چین ۹۵درصد نمایشی است

با این که دو ابرقدرت اقتصادی جهان بالاخره اولین فاز از توافق تجاری خود را امضا کردند، تحلیل‌گران و رهبران صنعتی در مورد این که آنها به زودی فاز دوم آن را هم امضا کنند، تردید دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، با این که دو ابرقدرت اقتصادی جهان بالاخره اولین فاز از توافق تجاری خود را امضا کردند، تحلیل‌گران و رهبران صنعتی در مورد این که آنها به زودی فاز دوم آن را هم امضا کنند، تردید دارند.

ریچارد ولف، اقتصاددان «اکانومیک آپدیت»، در گفتگو با راشاتودی گفت: من فکر نمی‌کنم اتفاق زیادی با این توافق بیافتد. ۹۵ درصد این توافق نمایش است، به ویژه برای دولت ترامپ که کل این قضیه را آغاز کرده بود. برای دولت چین هم جنبه نمایشی این قضیه تا حدی مهم است.

او توضیح داد: چینی‌ها می‌خواهند نشان دهند که آنها دارند همکاری می‌کنند و علاقه‌ای به این که مشکل از طرف آنها دیده شود، ندارند. پکن موفق شده است به همه جهان نشان دهد که این مشکلات از سوی آمریکا به وجود آمده است و آمریکایی‌ها به دنبال محافظه‌کاری تجاری هستند. کسی در این مورد چین را سرزنش نمی‌کند.

این اقتصاددان ادامه داد: در بلندمدت، با توجه به این که اقتصاد چین در حال پیشی گرفتن از آمریکا است، چنین شرایطی برای پکن بسیار مفید خواهد بود. آنها یک قدرت اقتصادی معقول در جهان خواهند بود که برای کسی تعرفه وضع نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر