کد خبر 408880

مرکل: نشست صلح لیبی در برلین برگزار می‌شود

صدراعظم آلمان در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه، از برگزاری نشست مذاکرات صلح لیبی در برلین خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان شامگاه شنبه گفت نشست مذاکرات صلح لیبی در آینده نزدیک در برلین برگزار خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مرکل بعد از دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در مسکو، گفت: «ما امیدواریم که تلاش‌های مشترک روسیه و ترکیه، موفق شود و به زودی دعوت‌نامه‌هایی را برای شرکت در کنفرانس [صلح لیبی در] برلین ارسال می‌کنیم».

وی همچنین توضیح داد که نشست صلح لیبی در برلین، با رهبری سازمان ملل برگزار می‌شود و طرف‌های درگیر جنگ در لیبی باید نقش سازنده و بزرگی را برای رسیدن به راهکار پایان دادن به بحران ایفا کنند.

به نوشته رویترز، پوتین نیز با استقبال تلاش آلمان برای میانجی‌گری بین طرف‌های درگیر در لیبی، تصریح کرد اکنون زمان برگزاری نشست صلح در برلین است و برای پایان دادن به درگیری‌ها در لیبی ضروری است.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین به اظهارات برخی کشورها از جمله ترکیه درباره حضور عناصر مسلح روسی در لیبی و کمک آنها به نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» به سردکردگی «خلیفه حفتر»، واکنش نشان داد.

به نوشته رویترز، وی با بیان اینکه این شبه‌نظامیان مورد حمایت دولت روسیه نبوده و نماینده آن نیستند، تاکید کرد مسکو هیچ حمایت مالی از آنها ندارد.

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن‌ها دولت مستقر در طرابلس که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته‌ شده و مورد حمایت ترکیه قرار دارد و دیگری دولتی که در شهر «طبرق» در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات عربی متحده، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی حمایت می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر