کد خبر 407913

نامه ایران به سازمان‌های بین‌المللی در پی ترور شهید سلیمانی

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز سه‌شنبه از ارسال نامه‌ای به مدیران کل سازمان‌های بین‌المللی و سفرای مقیم در وین در پی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در این نامه با اشاره به اینکه ترور شهید سپهبد سلیمانی به همراه تعدادی از یارانش، از جمله یک فرمانده نظامی ارشد بلندپایه عراقی یک جنایت سبعانه و نمونه بارز تروریسم دولتی است که فرمان آن از سوی رییس جمهوری آمریکا صادر شده، تصریح شده است که این اقدام تروریستی در تناقض آشکار با تمامی قوانین، هنجارها، و استانداردهای شناخته شده و تثبیت‌شده بین‌المللی از جمله اصول منشور ملل متحد انجام شد.
در نامه مذکور همچنین آمده است: ترور سردار سلیمانی، قهرمان بزرگ ملی و پرچمدار مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه که مشارکت موثری در مبارزه و غلبه بر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه داشت، سند آشکار دیگری از ادعای پوچ و بیهوده آمریکا در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و خشم متعصبانه آن علیه ملت ایران و بی‌اعتنایی به صلح و ثبات در منطقه است.
بر اساس این نامه، طی ده سال گذشته و مطابق با سیاست ملی ایران و نیز تعهدات بین‌المللی آن در مبارزه با تروریسم، شهید سپهبد سلیمانی نقش حیاتی در محافظت از مردم و کمک به برخی دولت‌های منطقه، بر اساس درخواست آنها، در شکست گروه‌های تروریستی که از سوی شورای امنیت نیز به عنوان گروه تروریستی معرفی شده‌اند، داشت. این واقعیت، مورد تقدیر فراوان و اعتراف مقامات ارشد کشورهای مذکور نیز قرار گرفته است.
در نامه سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین با اشاره به اینکه شهید سپهبد سلیمانی در زمان ترور، همانگونه که توسط نخست وزیر عراق در جلسه پارلمان ملی این کشور در ۵ ژانویه مطرح شد، به طور رسمی از سوی دولت عراق برای بحث در مورد برخی موضوعات منطقه‌ای دعوت شده بود، آمده است: ایالات متحده این جنایت شنیع را در نقض آشکار حاکمیت یک دولت مستقل دیگر انجام داد و با این حمله هوایی که منجر به ترور فرمانده ارشد ایرانی شد، یکبار دیگر ماهیت کینه‌توزانه خود را به بدترین شکل ممکن به جهان نشان داد. چنین چیزی حاکی از خوی درنده ایالات متحده است که خود را مستحق و در مقام کشتن دیگران می‌بیند.
در این نامه، ضمن هشدار در این خصوص که اقدام آمریکا در شهادت سردار سلیمانی به شدت تحریک‌کننده و با هدف تشدید تنش‌ها در منطقه است، تاکید شده که رژیم ایالات متحده بایستی پاسخگو بوده و تمام مسئولیت ناشی از پیامدهای این اقدام تروریستی را بپذیرد.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: جمهوری اسلامی خاطرنشان ساخته است که قرار دادن یک بخش از نیروهای نظامی یک دولت به عنوان یک سازمان به اصطلاح تروریستی خارجی، نقض منشور ملل متحد و اصول به رسمیت شناخته آن از جمله اصل حاکمیت برابر دولت ها است و نمی‌تواند به عنوان یک نقاب برای تهدید یا بکارگیری زور علیه آنها از جمله در سرزمین یک کشور دیگر واقع شود.
در ادامه این نامه، همچنین با اشاره به اینکه سیاست فریبکارانه ایالات متحده آمریکا در تضاد با تعهدات بین‌المللی‌اش در مبارزه با تروریسم از جمله ذیل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و این سیاست ریاکارانه به طرز خطرناکی تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم را به خطر می‌اندازد، آمده است: ایالات متحده به طور مضحکی در حال جنگیدن با آنهایی است که در حال مبارزه با تروریسم هستند.
در بخش پایانی این نامه نیز ضمن رد قاطعانه ادعاهای بی اساس مقامات ایالات متحده آمریکا برای توجیه اقدام آشکار تروریسم دولتی در ترور سپهبد سلیمانی و محکومیت قوی آن، اعلام شده است که ایران حق خود را ذیل حقوق بین‌الملل برای اتخاذ تدابیر ضروری جهت دفاع مشروع اعمال خواهد نمود.
سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه (۱۳ دی) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و با شلیک موشک از پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) به شهادت رسیدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر