{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407670

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نامه‌ای به تارنمای آمریکایی پولیتیکو به جزئیات گفت‌وگوی خود با محمد جواد ظریف پرداخت و تصریح کرد که ایران به دنبال افزایش تنش نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، بورل در این نامه‌ نوشت: ظریف وزیر امورخارجه ایران به من گفت که تهران همچنان به توافق هسته‌ای برجام پایبند است و خواهان تشدید تنش در منطقه نیست.  
بورل تصریح کرد که می‌خواهد گفت‌وگوهایی را که روز گذشته (یکشنبه) با ظریف انجام داده، با وزیران خارجه اتحادیه اروپا به اشتراک بگذارد.  
بورل افزود: ظریف علاوه بر محکومیت ترور سردار سلیمانی به دست نیروهای آمریکایی با اشاره به واکنش‌های عمومی در داخل ایران که کنترل آن‌ها دشوار است، به من اطمینان داد که ایران خواهان تشدید تنش نیست.  
به گفته بورل، ظریف همچنین اظهار داشت که ایران انتظار دارد سازمان ملل متحد "اقدامات مناسب" در قبال تررو و شهادت سردار سلیمانی انجام دهد و باید حق دفاع ایران از خود را محفوظ بداند.  
سرانجام مهلت دوماهه تعیین‌شده برای برداشتن گام‌های رو به جلو و ملموس از سوی اروپایی‌ها با هدف نجات برجام یکشنبه شب پایان یافت و جمهوری اسلامی شامگاه یکشنبه (۱۵ دی) در بیانیه‌ای از جزییات گام پنجم و نهایی پرده برداشت.  
بر پایه این بیانیه، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و پس از این برنامه هسته‌ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.  
البته دو موضوع «همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» همچنان که پیشتر جریان داشته و نیز «بازگشت‌پذیری» در این بیانیه لحاظ و تصریح شده «در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می‌باشد. » 
این گام نهایی که هیچ محدودیتی را در تعداد سانتریفیوژها نمی‌پذیرد همانند گام‌های قبلی ایران بر پایه بندهای ۲۶ و ۳۶ برداشته ‌شده‌است. دو ماه پیش در همین روزها بود که گام چهارم در «فُردو» برداشته‌شد و گازرسانی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ این سایت در دستور کار قرار گرفت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری