{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407639

ترامپ در تازه‌ترین موضع‌گیری خود درباره ایران به مسئله هسته‌ای اشاره کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر گفته است که ایران هرگز به بمب هسته‌ای دست نخواهد یافت.

این سخنان ترامپ در حالی است که پیش از این بارها مقامات عالی و ارشد جمهوری اسلامی ایران، برنامه هسته‌ای ایران را صلح‌آمیز اعلام کرده و هرگونه اقدامی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای به دلیل حرمت دینی آن را رد کرده‌اند.

در عین حال به نظر می‌رسد این اظهار نظر ترامپ در واکنش به گام پنجم و نهایی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برجام صورت گرفته است که شب گذشته به صورت رسمی از سوی دولت اعلام شد.

گام‌های ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای برجام در واکنش به خروج یکطرفه و نقض عهد آمریکا در برجام و همچنین عدم پای بندی کشورهای اروپایی عضو این توافق صورت گرفته است.

شب گذشته دولت جمهوری اسلامی طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد و گفت: ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت. همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت.

در عین حال در بیانیه دولت ایران تاکید شده است که در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری