کد خبر 405132

پکن: رزمایش مشترک چین، ایران و روسیه یک مساله عادی است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین با اشاره به آغاز رزمایش مشترک چین، روسیه و ایران در دریای عمان اظهار کرد این رزمایش یک مبادله نظامی عادی میان سه کشور است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «گنگ شوانگ» روز جمعه در پاسخ به سئوال خبرنگاران افزود: برگزاری چنین رزمایش هایی با هدف تامین صلح منطقه یک مساله عادی است.

رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه از امروز جمعه به مدت چهار روز در شمال اقیانوس هند و دریای عمان آغاز شده است.

سخنگوی وزارت دفاع چین نیز با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک دریایی این کشور با ایران و روسیه اظهار کرد نشان دادن حسن نیت و توانایی سه طرف در جهت حمایت مشترک از صلح جهانی،  امنیت دریایی و ایجاد یک جامعه دریایی با آینده مشترک آغاز شده است.

«ووچیان» تعمیق مبادلات و همکاری بین نیروی دریایی سه کشور را از دیگر اهداف این رزمایش عنوان کرد و افزود: این رزمایش مشترک یک مبادله نظامی عادی میان سه کشور است که مطابق با قوانین و مقررات بین المللی انجام شده است و هیچ ارتباطی با اوضاع منطقه ندارد.

وی با بیان اینکه این رزمایش که از امروز آغاز شده است به مدت چهار روز ادامه دارد افزود: نیروی دریایی چین ناوشکن «شی نینگ»  مجهز به موشک انداز هدایت شونده را به این تمرین مشترک اعزام کرده است.

سرتیپ پاسدار «ابوالفضل شکارچی» سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران نیز روز چهارشنبه در نشست خبری اعلام کرده بود این رزمایش در جهت تقویت و افزایش تجربه در امنیت تجارت بین المللی در این منطقه برگزار می‌شود.

وی تبادل تجربه امنیت در میان کشورهای ایران،  روسیه و چین و مقابله با تروریسم و دزدی دریایی را از دیگر اهداف این رزمایش عنوان کرد و گفت: پیامدهای امنیتی این رزمایش برای کل کشورهای جهان خواهد بود و ثبات امنیتی را در پی خواهد داشت.

سردار شکارچی همچنین گفت: هدف دیگر این رزمایش کسب و تبادل تجربه در حوزه عملیات امداد و نجات برای حوادث دریایی است که از زمان شروع این رزمایش نیز انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر