کد خبر 403701

مکرون خواستار توقف اعتصاب‌ها در تعطیلات کریسمس شد

رییس جمهوری فرانسه از اتحادیه‌های حمل و نقل خواست اعتصاب‌ها را در تعطیلات کریسمس متوقف کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه بامداد یکشنبه از اتحادیه‌های حمل و نقل که به خاطر اصلاحات نظام بازنشتگی اعتصاب کرده‌اند، خواست در تعطیلات کریسمس سرکار خود بازگردند.

مکرون گفت: اقدام به اعتصاب قابل توجیه است و توسط قانون اساسی [فرانسه] حمایت می‌شود، اما فکر می‌کنم مواقعی در زندگی یک ملت هست آتش‌بس به احترام خانواده‌ها و زندگی خانوادگی کار خوبی باشد.

برخی کارگران شرکت‌های ریلی فرانسه به رغم درخواست برخی اتحادیه‌ها برای توقف اعتصابات در موسم کریسمس، همچنان فعالیت‌های خود را متوقف نگه‌داشته‌اند.

رییس جمهوری فرانسه تاکید کرد که توقف اعتصاب به این معنا نیست که اتحادیه‌ها از خواسته‌های خود دست کشیده‌اند، اما نشان‌دهنده احساس مسئولیت و احترام به مردم فرانسه است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه گزارش داد با وجود آنکه اپراتور ریلی SNCF اطلاعات لازم را از چند روز قبل در اختیار مسافران قرار داده بود، اما تنها نیمی از قطارهای سریع السیر به فعالیت ادامه دادند و فعالیت قطارهای منطقه‌ای از جمله در منطقه پاریس، همچنان با اختلال شدید همراه است.

روز شنبه در پایتخت فرانسه، ۸ خط از ۱۴ خط مترو در روز جاری بسته بود و خطوط دیگر نیز فعالیت نامنظمی داشتند.

پیش‌بینی می‌شود میلیون ها فرانسوی در چند روز آینده سفرهای کریسمس داشته باشند. بسیاری از مردم فرانسه سرویس‌های جایگزین همچون شرکت‌های اتوبوسرانی را برای تردد برگزیده اند.

پس از شکست مذاکرات بین نخست وزیر فرانسه و رهبران اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل در دستیابی به توافق، برای ادامه اعتصاب در تعطیلات کریسمس فراخوان داده شده است.

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی در فرانسه حاکی است اکثر فرانسوی‌ها از بیم افزایش سن بازنشستگی، همچنان از اعتصاب حمایت می‌کنند، اما در عین حال اکثریت پرسش‌شوندگان نیز با به تعویق افتادن اعتصاب و اعتراضات در تعطیلات کریسمس موافق هستند.

اصلاح نظام بازنشستگی از وعده‌های انتخاباتی بوده که مکرون بر تحقق آن اصرار دارد. ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه ۲۰ آذرماه طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی کرد و از اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه خبر داد.

فرانسوی‌های متولد پیش از سال ۱۹۷۵ مشمول این طرح نمی‌شوند و سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد.

با این حال، معترضان به این طرح از خواسته خود عقب‌نشینی نکرده و حذف کامل آن را می‌خواهند. اما دولت فرانسه معتقد است به تعویق افتادن این طرح، هزینه‌ اجرای آن در دولت‌های آینده را دوچندان می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری