کد خبر 402746

انگلیس: ‌گام‌های برجامی ایران بایستی سریعاً مورد توجه قرار گیرد

وزیر امور خارجه انگلیس بدون توجه به بدعهدی‌های برجامی اروپا؛ مدعی شد؛ گام‌های ایران در خصوص کاهش تعهداتش در چارچوب برجام، آینده این توافق را به خطر انداخته و بایستی سریعاً مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «دومینیک راب» بامداد چهارشنبه در توییتی بدون اشاره به بی‌توجهی اروپایی‌ها به تعهدات فراموش شده خود در قبال این توافق بین المللی، اعلام کرد که با همتایان فرانسوی و آلمانی‌اش درباره ایران، لیبی و هنگ‌کنگ گفت‌ وگو کرده است. وی تصریح کرد که سه کشور اروپایی به توافق هسته ایران متعهد هستند.

ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده است؛ یک‌ سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتِ برجامی آنها به ویژه بهره‌مندی‌ ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال گام‌هایی را با هدف کاهش تعهدات خود، طبق برجام آغاز کرد.

ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات برجامی خود شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده، افزایش سطح غنی‌سازی به ۴.۵ درصد و برداشتن محدودیت‌ ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) کاسته است.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از صبح روز پانزدهم آبان با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات فردو و غنی‌سازی ۴.۵ درصدی در این تأسیسات (از نیمه شب شانزدهم آبان) آغاز شد.

«جوسپ بورل» مسؤول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید که برجام منافع فراوان برای اروپا دارد و باید برای ادامه حیات این توافق مهم، تلاش کرد.

وی در گفت وگو با شبکه فرانس ۲۴ با تأکید بر اینکه «برجام هنوز زنده است» گفت: من شخصاً هماهنگ کننده گروه‌های کاری در این زمینه هستم و برای زنده نگه داشتن این توافق تلاش می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر