{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 401512

سنای آمریکا روز پنج‌شنبه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن کشتار ارامنه توسط نیروهای امپراطوری عثمانی از این پس در آمریکا به‌عنوان نسل‌کشی قلمداد خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مجلس سنای آمریکا روز پنج‌شنبه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن، کشتار ارامنه ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراطوری عثمانی توسط نیروهای این امپراطوری در فاصله سال‌های 1914 تا 1923 میلادی، از این پس در آمریکا به‌عنوان «نسل‌کشی» قلمداد خواهد شد.

سناتور «باب منندز» نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در سنای آمریکا که این قطعنامه را پیشنهاد کرده بود، پس از تصویب شدن آن در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «ما همین حالا  قطعنامه نسل‌کشی ارامنه را به تصویب رساندیم. سنا با این تصمیم به‌جا و مناسب خود، در سمت درست تاریخ ایستاد. این تصمیم حقیقت نسل‌کشی ارامنه را زنده نگاه می‌دارد.»

بر اساس قوانین سنای آمریکا، هر یک از سناتورها می‌توانند خواستار تصویب قطعنامه‌های مد نظر خود شوند و اگر کسی در مخالفت با آن قطعنامه اقدامی نکند، قطعنامه بدون نیاز به رأی‌گیری در صحن سنا تصویب خواهد شد. قطعنامه به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه پیش از این نیز در سنا مطرح شده بود، اما سه نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه با آن مخالفت کرده و جلوی تصویبش را گرفته بودند.

در اواخر ماه اکتبر (اوایل آبان) مجلس نمایندگان آمریکا نیز با 405 رای موافق در برابر 11 رای مخالف، قطعنامه به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه را به تصویب رسانده بود.

دولت ترکیه بر این باور است که دخالت قدرت‌های خارجی در مساله کشتار ارامنه، تهدیدی علیه حاکمیت ملی این کشور است. از حدود چهار دهه پیش مسئله به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه به‌کلی در کنگره آمریکا متوقف شده بود. تصویب این قطعنامه جدید در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا می‌تواند واکنش‌ شدید مقامات ترکیه را به دنبال داشته باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری