کد خبر 397997

تناقض گویی ترامپ در اوکراین گیت

دونالد ترامپ که پیش از این در گزارش خود به کاخ سفید از اعزام «رودی جولیانی» وکیل خود به اوکراین خبر داده بود، اما روز پنجشنبه سخنان گذشته را تکذیب کرد و گفت من اصلا از سفر جولیانی به اوکراین خبر نداشتم.

به گزارش شبکه سی ان ان، به دنبال افزایش فشار مجلس نمایندگان بر ادامه روند تحقیقات استیضاح ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در روزهای اخیر دچار تناقض گویی شده و بارها سخنان گذشته خود را انکار کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ترامپ در تازه ترین سخنان متناقض خود مدعی شده است که وی هرگز وکیل خود را برای پیگیری روند تحقیقات به اوکراین اعزام نکرده است، این در حالی است که وی در ۲۵ جولای (سوم مرداد) در گزارشی به کاخ سفید در مورد گفت‌وگوهای خویش با رییس جمهوری اوکراین اعلام کرده بود که جولیانی به دستور وی راهی اوکراین شده بود.  

ترامپ در ایالت فلوریدا در پاسخ به این سؤال مجری رادیو که جولیانی در اوکراین به دنبال چه چیزی بود؟ گفت: شما باید این را از رودی بپرسید، من اصلا نمی‌دانم. می‌دانم که قرار بود به اوکراین سفر کند و فکر می‌کنم که آن سفر را هم لغو کرد. اما می‌دانید رودی موکلین دیگری جز من نیز دارد.

به گزارش سی ان ان به رغم انکار ترامپ در مورد سفر جولیانی به اوکراین اما شواهد و اسناد تحقیقات مجلس نمایندگان نشان می‌دهد که وی به نمایندگی از رییس جمهوری امریکا مأمور بوده تا مقام‌های اوکراینی را برای تحقیق از بایدن، تحت فشار قرار دهد.

یک افشاگر ناشناس فاش کرده است که ترامپ، سوم مردادماه در تماس تلفنی با «ولادیمیر زلنسکی» رییس جمهوری اوکراین، از وی خواسته بود تا درباره عملکرد مالی «هانتر بایدن» پسر «جو بایدن» در شرکت اوکراینی «بوریسما» تحقیق کند.

بایدن مهمترین رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به شمار می‌آید. هدف ترامپ از اعمال فشار بر اوکراین، پرونده‌سازی برای ضربه زدن به بایدن تعبیر شده است.

نمایندگان دموکرات، این اقدام ترامپ را سوء استفاده از قدرت تلقی کرده و تحقیقات در خصوص امکان استیضاح وی بر مبنای این اتهام را آغاز کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر