کد خبر 395567

هشدار چین به آمریکا در مورد دخالت در تایوان

یک رسانه ژاپنی گزارش کرد «وی فونگ خه» وزیر دفاع چین در ملاقات با «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در تایلند به او هشدار داده است که چین هرگز استقلال تایوان را تحمل نخواهد کرد و واشنگتن باید از دخالت در امور این جزیره خودداری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، روزنامه ژاپن تایمز روز سه شنبه با اشاره به عبور یک فروند ناو هواپیمابر چین به همراه گروهی از ناوشکن های این کشور و کشتی های اسکورت از تنگه تایوان نوشت که وزیر دفاع چین در این دیدار تاکید کرده است چین به دنبال حل صلح آمیز مساله تایوان است و اعزام این ناو هواپیمابر هم هدف خاصی جز یک اقدام معمول نداشته است.

گزارش می افزاید پکن روز دوشنبه عبور این ناو هواپیمابر را که ساخت چین است، مورد تایید قرار داده اما تاکید کرده است این اقدام برای آزمایش تجهیزات و تمرینات مقرر بوده است.

چین افزوده است عبور این ناوهواپیمابر از تنگه تایوان تهدیدی برای کشور ثالث نیست و چین در راستای برنامه های مقرر تمرینی خود چنین اقدامی صورت داده است.

روزنامه خاطر نشان کرد این ناو که دومین ناو هواپیمابر چین و اولین ناو ساخت خود این کشور محسوب می شود، در مسیر ورود به دریای جنوبی از تنگه تایوان عبور کرده است.

روزنامه ژاپن تایمز در ادامه آورده است عبور این ناوهواپیمابر چین که ماه می در دالیان بندری در شمال شرق چین به آب انداخته شد در رصد ناوهای ژاپن و آمریکا بوده است.

وزارت دفاع تایوان نیز در بیانیه ای آورده است که این ناو و یک گروه از ناوهای جنگی چین در معیت آن از تنگه تایوان که یک منطقه بسیار حساس است، در روز یکشنبه عبور کرده است تایوان هم ناوها و جنگنده های خود را برای نظارت بر آنها به منطقه اعزام کرده است.

این وزارتخانه افزوده است این حرکت چین قدرت نمایی پکن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تایوان در ماه ژانویه و تلاشی برای مرعوب ساختن تایوان است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر