کد خبر 393897

معاون نماینده دائمی ایران در سازمان ملل؛

اروپا سکوت خود درباره تسلیحات هسته‌ای اسرائیل را بشکند

معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی از اتحادیه اروپا خواست به جای ابراز نگرانی درباره برنامه هسته‌ای ایران سکوت مرگبار خود درباره تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی را بشکند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «اسحاق آل‌حبیب» معاون نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل درباره اقدام اخیر ایران در کاهش تعهدات برجامی خود صحبت کرد.

وی در این سخنرانی گفت: «ایران تصمیم گرفته تا در تطابق کامل با پاراگراف‌های 26 و 36 برنامه جامع اقدام مشترک، اجرای تعهداتش را محدود کند.»

آل‌حبیب در بخشی از سخنرانی خود گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار اعلام کرد که ایران تحت قوی‌ترین رژیم راستی‌آزمایی  بوده و تمامی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.

وی اضافه کرد: «برجام محدودیت‌های ویژه‌ای را بر برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کرد تا در مقابل آن، تحریم‌ها علیه تهران برداشته شده و روابط تجاری و اقتصادی با ایران به پیش برده شود. اعضای برجام باید از اجرای آن حمایت کرده و از هرگونه اقدامی که به تضعیف آن منجر شود خودداری کنند اما در عمل با خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های رفع شده، برجام در خطر جدی قرار گرفته است چون هیچ توافقی بدون تعادل در مزایایی که طرف‌ها از آن بهره‌مند شود باقی نمی‌ماند.»

  نماینده ایران در سازمان ملل در ادامه گفت: «در نتیجه، ایران برای بازگرداندن تعادل به برجام تصمیم گرفت تا اجرای تعهدات خود را محدود کند که در تطابق کامل با پاراگراف‌های 26 و 36 برجام است. ایران این حق را دارد تا اجرای تعهدات خود را تحت برجام به صورت کلی یا بخشی از آن را متوقف کند. این حداقل اقدامی است که ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام می‌تواند انجام دهد.»

وی افزود: «اگر اقدامات عملی و جدی از سوی دیگر اعضای برجام اتخاذ نشود، ایران مجبور خواهد شد تا در راستای حفظ حقوق خود در پاراگراف‌های 26 و 36 برجام، اجرای تعهدات خود را هر شصت روز کاهش دهد. تمامی گام‌هایی که توسط ایران اتخاذ شده بازگشت پذیر است تا فرصتی را برای اعضای باقیمانده برجام فراهم کند تا گام‌های عملی جدی برای حفظ برجام اتخاذ کنند یا به همراه آمریکا مسئولیت کامل هرگونه عواقب احتمالی را متحمل شوند.»

آل‌حبیب اضافه کرد: «در نهایت با احترام به بیانیه اروپا، من باید تاکید کنم که اگر اتحادیه اروپا در حفظ برجام جدی است باید از فرصت کنونی استفاده کرده و اقدامات عملی کافی را برای بهره‌مندی ایران اتخاذ کند. در خصوص نگرانی‌هایی که توسط اتحادیه اروپا درباره مکانی در ایران ابراز شده می‌خواهم این را شفاف کنم که تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در تطابق کامل با تعهدات ما تحت توافق پادمان‌ها است. ایران به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پاسخ دادن به سؤالاتی که مطرح شده ادامه می‌دهد و در حالی که تعامل میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال انجام است هرگونه نتیجه‌گیری توسط دیگران با یافته‌های آژانس ناسازگار بوده و غیرقابل قبول است.»

وی افزود: «به جای ابراز نگرانی از این موضوع و نادیده گرفتن همکاری بی سابقه ایران با آژانس در تمامی موضوعات، اتحادیه اروپا باید سکوت مرگبار خود درباره تهدید برنامه هسته‌ای مخفیانه و تسلیحات اتمی رژیم اسرائیل  را بشکند که تنها غیر عضو ان‌پی‌تی در خاورمیانه به شمار می‌آید.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر