کد خبر 390151

ماکرون:

مساله حجاب به دولت مربوط نمی‌شود

امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه این اظهارات را درباره جنجال‌ها نسبت به حجاب که در هفته‌های اخیر در دولت پاریس به وجود آمده مطرح کرد و تلاش کرد موضع‌اش را در این رابطه شفاف کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ماکرون گفت: این‌که فردی در یک مکان عمومی حجاب داشته باشد یا خیر به من و دولتم ارتباطی ندارد، اما داشتن حجاب در مکان‌هایی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند از جمله در مدارس جایی که فرزندان ما آموزش می‌بینند به من و دولتم مربوط می‌شود.

وی افزود: در مکان‌هایی که خدمات عمومی ارائه می‌شود ما موظفیم که بی‌طرف باشیم. در مکان‌هایی که به فرزندانمان آموزش داده می‌شود از ما خواسته شده تا نمادهای مشخص دینی نداشته باشیم به غیر از آن هرآنچه در مکان‌های عمومی رخ می‌دهد هیچ ارتباطی با دولت یا رییس جمهور فرانسه ندارد.

ماکرون در ادامه گفت: حجاب در شرایط مشخص در کشورهای مشخص و توسط برخی‌ها به عنوان ابزار جدایی‌طلبی در جمهوری فرانسه استفاده می‌شود. امروز برخی زنان و مردان وجود دارند که می‌گویند به خاطر دینم دیگر ارزش‌های جمهوری فرانسه را تحسین نمی‌کنم و این یک مشکل برای من است. من با درخواست‌هایی که سیاسی می‌شوند مشکل دارم.

اما ماکرون برای شفاف‌سازی اظهارات خود گفت من از تمامی شهروندانمان می‌خواهم تا به تمامی قوانین فرانسه احترام بگذارم اما هیچ نظری درباره زندگی معنوی‌شان ندارم. این سکولاریسم است ما نباید این دو مساله را با یکدیگر اشتباه بگیریم.

این اظهارات ماکرون در پاسخ به درخواست‌های مارین لوپن رهبر حزب راست افراطی تجمع ملی مطرح شد.

لوپن درخواست کرده بود تا حجاب و دیگر نمادهای مشخص دینی در تمامی مکان‌های عمومی ممنوع اعلام شوند.

این اظهارات ماکرون همچنین پاسخی بود به اظهارات ژان میشل برونکه، وزیر آموزش فرانسه که اخیرا گفته بود حجاب در جامعه ما مناسب نیست، چرا که مغایر با ارزش برابری میان زنان و مردان محسوب می‌شود.

در هفته‌های گذشته ژولین اودول یکی از نمایندگان پارلمان فرانسه فیلمی از برخورد خود با یک زن مسلمان و محجبه را همراه با دانش آموزان مدرسه در توئیتر منتشر کرد که وی قصد داشته او را وادار به کشف حجاب کند. برخورد اهانت آمیز این نماینده فرانسوی با زن محجبه‌ای که پسرش و دیگر دانش آموزان را برای رفتن به سفر علمی همراهی می کرد، موجی از خشم و نگرانی در میان مسلمانان این کشور برانگیخته است.

مدارس عمدتا به عنوان مکان‌هایی سکولار و بی‌طرف در فرانسه محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری