کد خبر 389871

وزیر خارجه جدید عربستان سعودی کیست؟

پادشاه عربستان سعودی با برکناری زودهنگام «ابراهیم العساف» از وزرات خارجه این کشور، «فیصل بن فرحان» را به عنوان وزیر خارجه جدید گمارد.

به گزارش اسکای‌نیوز، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی، روز چهارشنبه از طریق عزل و نصب‌هایی، تغییراتی محدود در کابینه این کشور ایجاد کرد و به موجب آن، شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعودی (44 ساله) جایگزین ابراهیم العساف، به‌عنوان وزیر خارجه این کشور منصوب شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، شاهزاده فیصل در چند ماه گذشته سفیر کشورش در آلمان بود و پیش از آن به عنوان مشاور سیاسی در سفارت عربستان در واشنگتن فعالیت داشته است. او همچنین پیشتر ریاست یک پروژه سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت هواپیمایی «بویینگ» آمریکا را برعهده داشته است.

شاهزاده فیصل در دهه 40 عمرش به تیم جدید از دیپلمات‌های مجرب عربستان سعودی در آمریکا و انگلیس پیوست.

وزیر خارجه جدید عربستان سعودی متولد 1974 در فرانکفورت آلمان و از مادری آلمانی است.

کارشناسان با توجه به عزل و نصب‌های مداوم در کابینه سعودی که وزارت خارجه این کشور را نیز شامل شده است، می‌گویند جابه جایی وزیر خارجه جدید عربستان می‌تواند در راستای بهبود چهره این کشور در عرصه بین‌المللی انجام شده باشد. پرونده قتل جنجالی «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد و همچنین جنگ عربستان سعودی در یمن به وجهه بین‌المللی این کشور لطمه زده است.

سال گذشته پس از جنجالی شدن موضوع قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، ملک سلمان «عادل الجبیر» وزیر خارجه اسبق را برکنار کرد و ابراهیم العساف را در راس وزارت خارجه این کشور قرار داد، اما اکنون در کمتر از یک سال از آغاز فعالیتش برکنار شده است.

 در همین راستا، «نیل کوئلیام» یک محقق اندیشکده انگلیسی چتم هاووس به رویترز گفته است: «نگاه کنید به تیمی که در لندن و واشنگتن تشکیل شده و اکنون هم یک وزیر جدید امور خارجه (منصوب شده است) که به نوعی استحکام بیشتر شده است و یک تیم غرب‌گرا الان سر کار هستند.»

نیل کوئلیام اضافه کرده است: «هدف چنین تغییراتی این است که اقدامات ایران را در همه پایتخت‌ها و همینطور در سازمان ملل بی‌اثر کنند.»

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری