{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 388812

۳۷ سال پیش، در آوریل ۱۹۸۲ نمایندگان مجلس عوام انگلیس در روز شنبه - روز تعطیلی پارلمان - بر کرسی‎های خود نشستند تا یورش آرژانتین به مستعمره بریتانیا، جزایر «فالکلند» (مالویناس) را بررسی کنند.

  آنها دیروز نیز در اکتبر 2019 از روز تعطیلی خود چشم پوشیدند تا یورش دیگری را بررسی کنند: طرح «بوریس جانسون» برای «برگزیت» که بحق می‎توان آن را یورش نخست‎وزیر آشفته‌موی بریتانیا به آمال و آرزوهای آنان برای به تعویق انداختن برگزیت دانست. از همین رو رسانه‎ها معتقد بودند، جلسه روز شنبه پارلمان بیش از آینده بریتانیای جدا از اروپا، آینده «بوریس جانسون» را رقم خواهد زد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، نخست‎وزیر انگلیس در پی توافق روز پنجشنبه خود با سران اتحادیه اروپا بر سر طرح پیشنهادی‎اش برای برگزیت، این طرح را دیروز به پارلمان کشورش برد. او در شروع این نشست، طرح خود را بهترین توافقی دانست که از سال 2014 که رفراندوم برگزیت برگزار شد، تاکنون به دست آمده است. اما بلافاصله پس از او «جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر از جا برخاست و گفت:«این توافق حتی از توافق ترزا می‌ هم بدتر است. زیرا شغل‎های بسیاری را به‌خطر می‎اندازد و تبعات محیط زیستی بدی دارد.» با این حال بسیاری معتقدند طرح برگزیتی «بوریس جانسون»، تفاوت چندانی با سه طرح برگزیتی خانم «ترزا می»، نخست‎وزیر قبلی انگلیس که هیچ کدام از آنها موفق به کسب رضایت نمایندگان پارلمان این کشور نشد، ندارد. مباحث اصلی که دولت‎های «می» و «جانسون» بر سر آنها با نمایندگان پارلمان خود اختلاف نظر دارند، شامل سه بخش می‎شود. میزان بدهی انگلیس به اتحادیه اروپا بابت خروج از این اتحادیه که دو طرف موافقت کردند میزان این بدهی 39 میلیارد دلار باشد. مسأله مهاجران انگلیسی به اتحادیه اروپا و همچنین مهاجران اتحادیه اروپا به انگلیس که دو طرف توافق کردند حقوق هر دو دسته مهاجران محفوظ بماند و پر مناقشه‎ترین بحث نیز به مرزهای ایرلند اختصاص دارد. در مورد این بخش نیز طرفین توافق کردند، ایرلند شمالی همچنان در قلمرو گمرکی اتحادیه اروپا بماند و برخی از قوانین اتحادیه اروپا همچنان در آن حاکمیت کند. ضمن اینکه نمایندگان ایرلند می‎توانند هر 4 سال یکبار درباره قوانین اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری کنند. درواقع بوریس جانسون با توافق‎هایی که با اتحادیه اروپا درباره ایرلند داشت، به نوعی ایرلند را از قضیه برگزیت خارج کرد. چیزی که دیروز در نشست پارلمان «ایان بلکفورد»، رهبر حزب ملی اسکاتلند در مجلس عوام به آن اعتراض کرد و گفت: «چرا اسکاتلند نباید از چنین موهبتی برخوردار باشد؟» و البته «ترزا می» بلافاصله پاسخ او را داد و با تأکید بر اینکه موافق طرح «جانسون» است و آمده تا علیه شورشی‎های پارلمان شورش کند، گفت: «حزب ملی اسکاتلند، همیشه عادت داشته است، تمام توافق‎ها را رد کند.»

جلسه دیروز پارلمان انگلیس در عرصه سیاست و آینده این کشور تا آنجا اهمیت داشت که زمان‌بندی پایانی برای آن مشخص نشده بود. بااین حال نمایندگان بعد از 5 ساعت بحث و چانه‎زنی رأی‌گیری برای طرح موسوم به «اولیور لتوین» را آغاز کردند. در این رأی‌گیری نمایندگان باید اعلام می‎کردند، آیا خواهان تأخیر در برگزیت هستند یا خیر. همان‎طور که پیشتر پیش‎بینی شده‎بود، 322 نفر از نمایندگان به این طرح رأی دادند و نخست‎وزیر با 302 رأی شکست خورد. به این ترتیب نمایندگان نخست‎وزیر را مکلف کردند، حتی اگر طرحش که قرار است هفته آینده به رأی گذاشته شود، رأی آورد، زمان اجرای برگزیت را تا اول ژانویه 2020 به تأخیر اندازد. اما جانسون بعد از این رأی‎گیری - که اولین رأی‎گیری دیشب بود - گفت حاضر نیست با اروپا در این خصوص وارد مذاکره شود و همچنان تصور می‎کند، بهترین زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا 31 اکتبر یعنی تنها 11 روز دیگر است. او همچنین گفت هفته آینده با طرح خود به پارلمان باز می‎گردد. اما نه با طرح تأخیر در برگزیت بلکه با طرح برگزیت بدون تأخیر! اما «جرمی کوربین» با تأکید بر اینکه نخست‎وزیر باید تابع قانون باشد، از وی خواست در آنچه گفته‎است، تجدید نظر کند. این در حالی است که بلافاصله دفتر نخست‎وزیری انگلیس در بیانیه‎ای اعلام کرد، نامه‌ای به منظور تأخیر در برگزیت برای اتحادیه اروپا ارسال نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری