کد خبر 388247

ترامپ: روسیه، ایران و سوریه به اندازه واشنگتن از داعش تنفر دارند

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب گفت: روسیه، ایران، سوریه و مقداری کمتر ترکیه، به اندازه واشنگتن از داعش نفرت دارند و خاورمیانه منطقه آن‌ها است که ما بیش از ۱۱هزار کیلومتر با آن فاصله داریم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب در کنفرانس خبری مشترک با «سرجیو ماتارلا» همتای ایتالیایی خود اعتراف کرد که منطقه غرب آسیا منطقه مربوط به ایالات متحده نیست، چراکه این کشور بیش از ۱۱ هزار کیلومتر با آنجا فاصله دارد.

ترامپ گفت در تماس با یکی از سران شبه‌نظامیان کرد در شمال شرق سوریه از وی خواسته که زندانیان داعشی را برای بازکردن پای آمریکا به درگیری با ترکیه فراری ندهند.
وی افزود: روسیه، ایران، سوریه و شاید به مقدار کمتری ترکیه، همه به اندازه ما از داعش تنفر دارند و آنجا (غرب آسیا) منطقه آن‌ها است. ما هفت هزار مایل (بیش از ۱۱ هزار کیلومتر) دورتر هستیم.
رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: شعار انتخاباتی من بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه بود و این کاری است که من در حال انجام آن هستم.
ترامپ با اشاره به اینکه آنکارا و گروه‌های کردی مدت‌ها است که با هم می‌جنگند، ادامه داد: چرا ما داریم از خاک سوریه محافظت می‌کنیم، اسد دوست ما نیست چرا ما باید از خاک آن‌ها حفاظت کنیم؟
ترامپ همچنین با اشاره به انتقادهای «لندزی گراهام» سناتور جمهوریخواه از تصمیم او برای خروج از شمال شرق سوریه گفت: او دوست دارد هزار سال دیگر با هزاران سرباز در خاورمیانه بماند تا برای دیگران بجنگد؛ [اما] من می‌خواهم از خاورمیانه خارج شوم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: وقتی به کردها (شبه‌نظامیان) نگاه کنید، آن‌ها فرشته نیستند. به پ.ک.ک نگاه کنید، داعش به آن‌ها احترام می‌گذارد، چراکه آن‌ها بدتر از داعش هستند. ما به هزینه زیادی برای کردها (در سوریه) کردیم و آن‌ها کنار ما (با داعش) جنگیدند، اما ما پول زیادی به آن‌ها دادیم تا در کنار ما بجنگند.
ترامپ بار دیگر تاکید کرد: روسیه به اندازه آمریکا از داعش متنفر است. ایران از داعش تنفر دارد. یعنی می‌خواهید برای روسیه بجنگیم؟ برای ایران بجنگیم؟ سوریه از داعش متنفر است. فراموش نکنید، ما 7 هزار مایل فاصله داریم و داریم داعش را می‌کشیم. روسیه خیلی نزدیکتر است. ایران همانجاست، ترکیه همانجاست.

ترامپ پس از آنکه خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه را اعلام کرد، به ترکیه هشدار داد در صورتی که در این عملیات از چارچوب مورد نظر واشنگتن خارج شود، با ویرانی کامل اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا این هفته در پیامی توئیتری تحریم را یکی از گزینه‌های پیش روی واشنگتن دانست، اما در عین حال پیشنهاد میانجی‌گری برای صلح میان کردها و آنکارا را داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفدهم مهرماه جاری از آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه خبر داد که بر اساس ادعای ترکیه به محل تجمع نیروهای تروریستی تبدیل شده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر