کد خبر 387898

نگرانی جانسون و ماکرون از اقدام نظامی ترکیه در سوریه

سخنگوی نخست‌وزیری انگلیس اعلام کرد که «بوریس جانسون» و رئیس‌جمهور فرانسه صبح امروزدر خصوص حمله آنکارا به شمال سوریه رایزنی و درباره آن ابراز نگرانی کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سخنگوی «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران اعلام کرد که نخست‌وزیر بریتانیا امروز صبح با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفت‌وگو کرده است.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» گزارش کرد، سخنگوی جانسون تصریح کرد که نخست‌وزیر انگلیس و رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگوی خود به موضوع عملیات نظامی ترکیه در شمال و شمال شرقی سوریه نیز اشاره‌ کردند.

بنا به گفته این مقام انگلیسی، جانسون و ماکرون ضمن ابراز نگرانی عمیق از حمله ترکیه به سوریه توافق کردند تا ارتباط و تماس نزدیک با یکدیگر را در این خصوص حفظ کنند.

ترکیه از روز چهارشنبه  (۱۷ شهریورماه) به بهانه «مقابله با تروریسم» و ایجاد «یک منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری» به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه حمله کرده است. این اقدام که با محکومیت جهانی روبرو شده همچنان ادامه دارد. 

ایتالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان، نروژ، چک و فنلاند صادرات سلاح خود به ترکیه را در اعتراض به عملیات نظامی این کشور در خاک سوریه متوقف کردند.

با اینحال، علیرغم اعتراضات بین‌المللی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بر ادامه این عملیات اصرار دارد و روز گشته تأکید کرد که هرگز از اقدام خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

طبق این گزارش، جانسون همچنین به ماکرون گفته است که مقامات بریتانیایی به تلاش سخت برای تضمین یک توافق برگزیت قبل از نشست اواخر این هفته اتحادیه اروپا درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.

پیش از این در اخبار اعلام شده بود که اتحادیه اروپا قصد دارد جلسه‌ای برای دستیابی به یک توافق برگزیت تا پایان ماه جاری میلادی برگزار کند.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر