کد خبر 385977

کره شمالی: در مذاکرات «مشمئزکننده» با آمریکا شرکت نمی‌کنیم

وزارت خارجه کره شمالی در پی شکست مذاکرات استکهلم هشدار داد، تازمانیکه آمریکا از سیاست‌های خصمانه علیه پیونگ‌یانگ عقب‌نشینی نکند، کره شمالی دیگر در گفت‌وگوهای «مشمئزکننده» با این کشور شرکت نخواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزارت خارجه کره شمالی روز گذشته (یکشنبه) با صدور بیانیه‌ای در خصوص شکست مذاکرات کارشناسی اخیر با آمریکا تأکید کرد که واشنگتن همچنان به «سیاست‌های خصمانه» علیه کره شمالی اصرار می‌ورزد و در برگزاری مذاکرات‌ ارزشمند با پیونگ‌یانگ ناتوان است و اظهارات دروغین علیه این کشور مطرح می‌کند.

بیانیه وزارت خارجه کره شمالی در پی مذاکرات روز شنبه هفته جاری نمایندگان آمریکا و کره شمالی در «استکهلم» سوئد صادر شد که به شکست منتهی شد.

مذاکرات روز شنبه در استکهلم بعد از آن به شکست منتهی شد که هیأت کره شمالی، این گفت‌وگوها را به صورت نیمه‌کاره رها و تأکید کردند که این گفت‌وگوها انتظاراتشان را «برآورده نکرده است».

طبق این گزارش، بیانیه کره شمالی در واکنش به تلاش‌های واشنگتن برای کم اهمیت جلوه دادن میزان شکست این مذاکرات صادر شده است، زیرا وزارت خارجه آمریکا اصرار دارد که پیونگ‌یانگ موافقت کرده که ظرف دو هفته، مذاکرات جدیدی از سرگرفته شود و این در حالی است که اظهارات «کیم میونگ گیل» مذاکره‌کننده اتمی کره شمالی، چنین چیزی را تأیید نمی‌کند.

«کیم میونگ گیل» رئیس تیم مذاکره کننده کره‌شمالی اعلام کرد: «ما از این موضوع ناامید شده‌ایم که آمریکا هیچ چیزی را بر روی میز مذاکره قرار نداده است. هم اکنون آمریکا مسئولیت ادامه مذاکرات را بر عهده دارد.»

وزارت خارجه کره شمالی با اینحال ابراز تردید کرد که آمریکا بتواند ظرف دو هفته، پیشنهاد مهم و جدی و ارزشمندی را به پیونگ‌یانگ ارائه دهد.

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی اینگونه آمده است: «آمریکا یک روایت کاملاً بی‌اساس را اشاعه می‌دهد که می‌گوید هر دو طرف آمادگی دارند ظرف دو هفته با یکدیگر دیدار کنند زیرا بعد از گذشت ۹۹ روز از نشست پانمونجوم (میان ترامپ و کیم) هیچ اتفاقی نیافتاده است و بعید است که ظرف دو هفته پیشنهادی متناسب با انتظارات کره شمالی و نگرانی‌های جامعه جهانی، ارائه شود».

پیونگ‌یانگ تأکید دارد که آمریکا از مذاکرات استکهلم بعنوان یک واقعه افتخارآمیز برای «تحقق اهداف سیاسی خود در سوء استفاده از گفت‌وگوهای کره شمالی-آمریکا برای وقایع سیاسی داخلی‌اشان (انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا)» بهره برده است.

اظهارات وزارت خارجه کره شمالی بعد از آن مطرح شده است که  واشنگتن اخیراً مدعی شد که مذاکرات خوبی با مقامات کره‌شمالی در استکهلم انجام داده است. (جزئیات بیشتر)

وزارت خارجه کره شمالی ضمن انتقاد از رویکرد خصمانه آمریکا در قبال این کشور نوشت: «تا زمانیکه آمریکا گام ویژه‌ای در زمینه عقب‌نشینی کامل و بدون بازگشت از سیاست‌های خصمانه در قبال کره شمالی برندارد، قصد نداریم مثل این  بار، در مذاکرات مشمئزکننده (با آمریکا) مشارکت کنیم».

این بیانیه سپس در پایان، سرنوشت مذاکرات آینده کره شمالی با آمریکا را به رویکرد آمریکا در قبال پیونگ‌یاگ منوط کرد و نوشت: «همانطور که به وضوح شیوه حل مشکل را بیان کردیم، سرنوشت مذاکرات آمریکا-کره شمالی به رویکرد آمریکا بستگی دارد و ضرب‌الاجل آن، پایان امسال است».

اولین نشست میان ترامپ و کیم در ژوئن ۲۰۱۸ بدون پیشرفت چشمگیری به پایان رسید و طبق گزارش راشاتودی، شکست مذاکرات استکهلم، آینده گفت‌وگو میان نمایندگان آمریکا و کره شمالی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر