کد خبر 383720

عربستان سعودی به ۴۹ کشور تسهیلات ویژه گردشگری اهدا می‌کند

دولت سعودی اعلام کرد که شهروندان ۴۹ کشور از این پس می‌توانند روادید خود را به هنگام ورود از فرودگاههای داخلی عربستان دریافت کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  دولت عربستان سعودی اعلام کرد که از امروز (جمعه) در راستای توسعه گردشگری خود و همزمان با روز جهانی گردشگری، شهروندان ۴۹ کشور می‌توانند بدون دریافت ویزا از کشور مبدأ وارد عربستان شوند.

به نوشته روزنامه الریاض، شهروندان این کشورها عبارتند از ۳۸ کشور عضو اتحادیه اروپا بعلاوه کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، برونئی، سنگاپور، قزاقستان، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند می‌توانند ویزای خود را در یکی از چهار فرودگاه ریاض، جده، الدمام و مدینه، پل ملک فهد (گذرگاه مرزی با بحرین) یا گذرگاه بطحاء (میان عربستان و عمان و امارات) دریافت کنند.

طبق این تصمیم، ویزای صادره با هزینه حدود ۱۲۰ دلار یک ساله خواهد بود و به گفته دولت سعودی در عرض چند دقیقه برای مسافران صادر خواهد شد. طبق این ویزا هر فرد می‌تواند ۹۰ روز در عربستان بماند و یک بار نیز بیشتر قابل تمدید نیست.

البته این ویزا مختص شهرهای مکه و مدینه نیست و  تنها مسلمانان حق ورود به این شهرها را دارند و این روادید برای حج و عمره اعتبار ندارد.  همچنین طبق اعلام دولت سعودی افراد کمتر از ۱۸ سال به تنهایی حق دریافت روادید را ندارند و تصاویر درج شده در روادید برای زنان باید طبق ارزش‌های جامعه عربستان باشد.

گردشگری غیر دینی یکی از سرفصل‌های برنامه محمد بن سلمان برای چشم‌انداز ۲۰۳۰ عنوان شده است. پیش از این نیز دولت سعودی با دعوت از سلبریتی‌های غربی به عربستان سعودی و با صرف هزینه‌های زیاد و ساخت ویدئوهای تبلیغاتی تلاش کرده بود تا چنین عنوان کند که عربستان صرفا چهره دینی ندارد و تمامی مردم جهان می‌توانند وارد این کشور شوند.

تأکید بر گردشگری غیر دینی در تبلیغات و برنامه‌های «روز ملی سعودی» که از دوشنبه گذشته آغاز شده و مدت یک هفته ادامه دارد نیز دیده می‌شود.

العربیه نیز گزارش داده است که دولت سعودی پروژه‌های گردشگری بزرگی را در دست کار داد که از جمله آنها تبدیل خط ساحلی دریای سرخ یک منطقه گردشگری و همچنین ساخت یک بزرگترین شهربازی جهان در نزدیکی ریاض است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر