کد خبر 383294

عبدالمهدی در عربستان؛ وساطت یا انتقال پیام؟

نخست‌وزیر عراق امروز در سفری رسمی به عربستان سعودی، با سران این کشور دیدار خواهد کرد و گفته می‌شود یکی از اهداف سفر او، مسائل مربوط به تلاش‌ها برای آرام‌سازی منطقه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل ازفارس، رسانه‌های عراقی سه‌شنبه (دیروز) اعلام کردند که عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق که از سفر چند روزه به چین بازگشته، امروز چهارشنبه راهی عربستان سعودی می‌شود.

شبکه السومریه سه‌شنبه شب گزارش کرد، دفتر نخست‌وزیری در بیانیه‌ای اعلام کرده که عبدالمهدی چهارشنبه، در سفری رسمی راهی عربستان سعودی می‌شود و در این سفر با شماری از مسئولان سعودی دیدار خواهد کرد.

در بیانیه سه‌شنبه شب دفتر عبدالمهدی آمده است که «نخست‌وزیر، فردا چهارشنبه (امروز) سفری چند ساعته به عربستان سعودی خواهد داشت و در آن با... سلمان بن عبدالعزیز [شاه سعودی] و محمد بن سلمان ولی‌عهد، دیدار خواهد کرد».

دفتر نخست‌وزیری عراق همچنین اعلام کرده است که «این سفر برای بررسی روابط دو کشور برادر و وضعیت منطقه‌ای و تلا‌ش‌های برای آرام کردن [اوضاع] و [تشریح] موضع ثابت عراق برای ایفای نقشی مثبت در دور کردن خطر تنش‌ها، کشمکش‌ها و برقراری بهترین روابط با همه کشورهای همسایه، برادر و دوست، انجام می‌شود».

اما در واکنش به این خبر، شبکه المیادین از وساطت نخست‌وزیر عراق میان ریاض و تهران خبر داد و روزنامه الاخبار لبنان نیز اعلام کرد که او حامل پیامی در خصوص «طرح صلح»ـی است که اخیرا مقامات یمنی در صنعاء اعلام کردند. همچنین وبگاه خبری «بغداد الیوم» نیز اعلام کرد که عبدالمهدی در این سفر قرار است میان تهران و ریاض، وساطت کند.

المیادین به نقل از «منابع مطلع» نوشت، عراق با هدف وساطت بین ریاض و تهران تحرکاتی می‌کند و در همین ارتباط، عادل عبدالمهدی چهارشنبه به ریاض می‌رود و قرار است با سلمان بن عبدالعزیز و محمد بن سلمان شاه و ولی‌عهد سعودی دیدار کند.

المیادین توضیح داد «منابع مطلع گفتند که وساطت عراق، با هدف دیدار سران ایران و عربستان در بغداد پایتخت عراق انجام می‌شود».

روزنامه الاخبار نیز با اشاره به خبر سفر عبدالمهدی به عربستان سعودی نوشت، آنچه مهم است، زمان این سفر است. این سفر به موازات شنیده شدن خبرهایی انجام می‌شود مبنی بر اینکه تماس‌هایی بین‌المللی و منطقه‌ای در جریان است که هدفش جلوگیری از تنش در منطقه خلیج (فارس) و حرکت به سوی نوعی آتش‌بس بین یمن و عربستان از یک سو و عربستان و امارات از سویی دیگر است.

الاخبار توضیح داد که اساس این مسئله نیز «ابتکار صلح»ـی است که مقامات صنعاء‌ چند روز پیش مطرح کردند و اساسش این بود که حمله به عربستان سعودی را با موشک‌های بالستیک، کروز و پهپاد متوقف می‌کنند و در مقابل، ائتلاف [سعودی اماراتی] نیز حمله به خاک یمن را متوقف کنند.

بغداد الیوم نیز به نقل از یک منبع دولتی نوشت، «سران عراق در حال وساطت بین ایران و عربستان هستند تا فتیله بحران میان دو طرف پایین بیاید». «سفر عبدالمهدی به عربستان برای فعال کردن نقش وساطت جهت تلطیف فضا بین عربستان سعودی و ایران است زیرا هر تحریم اقتصادی که در منطقه اعمال شود، عراق از آن متأثر خواهد شد».

به گفته این منبع که هویتش فاش نشد، «عراق در حال ایفای نقش واسطه با هدف کاهش تنش است زیرا تنش بر صادرات نفت اثر می‌گذارد. نقش وساطت شاید به نشستی در بغداد با حضور ایران و عربستان بینجامد و عراق در کاهش شدت تنش نقشی مؤثر خواهد داشت».

سفر امروز نخست‌وزیر عراق، دومین سفر رسمی او به عربستان سعودی است. آوریل گذشته (فروردین ماه ۱۳۹۸)، عبدالمهدی به همراه هیأتی متشکل از یازده وزیر، شصت‌وهشت مسئول دولتی و بیش از هفتاد تاجر و بازرگان در سفری دو روزه به عربستان سعودی رفت.

 در همین ارتباط، «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه فاش کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی از او خواسته‌اند که برای آرامش در منطقه نزد حسن روحانی رئیس جمهور ایران وساطت کند.

اخیرا حزب الدعوة عراق (ماه می گذشته) از کشورهای خلیج فارس و در رأس آن عربستان سعودی و ایران خواسته بود که برای حل مشکلات مستقیما گفت‌وگو و دیدار کنند.

خرداد ماه گذشته نیز برهم صالح رئیس جمهور عراق که برای اجلاس فوق‌العاده مکه (اجلاس سران عرب) به عربستان رفت، پیامی در خصوص تنش‌های منطقه‌ای و پیشنهاد ایران برای سران سعودی منتقل کرده بود. طبق گفته سعد عبدالوهاب جواد قندیل سفیر عراق در تهران  رئیس جمهور عراق در جریان سفر به مکه، پیام تهران درباره پیمان عدم تعرض را که وزیر امور خارجه ایران به کشورهای همسایه پیشنهاد کرده بود، به اطلاع سران سعودی، اماراتی و بحرینی رسانده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری